Uygulamalarıyla örnek belediye

0
178

Keçiören Belediyesi yasa ve mevzuatlara hakim olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Keçiören Belediyesi Evlendirme Memurluğuna müracaat eden çok uyruklu Y.A.’nın diğer uyruğu olan Alman kimliği ile evlenme müracaatında bulunması üzerine kendisine 35810 sayılı “Çok uyruklu vatandaşlarımızın Türkiye’de evlenmek için müracaat etmesi durumunda evlenmenin Türk kimliği ve Türk hukukuna uygun yapılması gerekmektedir. Diğer ülke kimliği ile evlenmek üzere yapılan müracaatlar evlenme memurluklarınca kabul edilmeyecektir” ilkesi hatırlatıldı. Y.A’nın “Ankara’daki bazı ilçe belediyeleri böyle bir ilkeden bahsetmedi, bir yanlışınız var” demesi ve ardından BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi) şikayeti ile Keçiören Belediyesi’nin ilkeleri doğru uyguladığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.
BİMER’in İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne yönlendirmesinin ardından 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunun 4. maddesi 1. fıkrasında belirtilen “Birden fazla devlet vatandaşlığına sahip olanlar hakkında, bunların aynı zamanda Türk vatandaşı olmaları halinde Türk hukuku,… uygulanır” maddesi ile 05.05.2010 tarihli 35810 sayılı talimata istinaden Keçiören Belediyesi’nin bu kararı uyguladığı da belgelenmiş oldu.
YAZ DÖNEMİ NİKAH PATLAMASI YAŞANIYOR
Yaz döneminin gelmesiyle artan nikah yoğunluğunda rekor Keçiören Belediyesi’nin… 25 – 26 – 27 Temmuz tarihleri arasında 153 nikah kıyan Belediyenin hafta sonu yoğunluğu artarak devam edecek gibi görünüyor. Özellikle evlenmek için yaz mevsimini seçen çiftlerle birlikte nikah dairelerindeki bu yoğunluğunun Ekim ayına kadar sürmesi bekleniyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz