Ana Sayfa Yazarlar Ünlü Edebiyatçı Abbas Sayar anıldı

Ünlü Edebiyatçı Abbas Sayar anıldı

-

Yozgat’ın ünlü edebiyatçısı ve ödüllü romancısı  N. Abbas Sayar anısına  doğumunun 96.yıldönümünde Başkentte ‘Yozgatlılar platformu’ tarafından düzenlenen konferansa büyük bir katılım olurken konuşmalar ilgiyle izlendi.

Ankara Yargıtay evi  salonunda düzenlenen  toplantıya Yozgat’tan konuşmacı olarak  davet edilen  Yozgat Gazeteciler Cemiyeti başkanı Osman Hakan Kiracı ile  Yozgat gazetesi yazarlarından avukat-şair ve edebiyatçı Celal Kapusuzoğlu katıldı.

Kiracı ve Kapusuzoğlu ünlü romancımız  Abbas Sayar’ın edebiyatımızda yerini, eserlerini, anılarını ve yaşamını anlattı.

Konferansın ardından toplantıda hazır bulunan Yozgat platformu üyelerinden Salim Taşcı, Yahya Aksoy ve Fevzi Öztürk de Abbas Sayar’a dair anılarından kısa başlıklarla söz ettiler.

AÇILIŞ KONUŞMASI ÖZDÖL’DEN.

Yozgatlılar Platformu, Mart ayı buluşmasında  doğumunun 96.yılı nedeniyle  Abbas Sayar’ı  gündemine alarak konferanslı bir anma programı  düzenledi. Buluşmada yemek öncesi gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını platform adına emekli bürokrat Dursun Özdöl yaptı. Abbas Sayar’ın Yozgat’ın yetiştirdiği en önemli bir şahsiyet olduğunu ve onu doğum yıldönümünde anmak için bu ay  programın gündemini  merhum Sayar’a ayırdıklarını ifade eden Dursun Özdöl  bir de Abbas Sayar’dan şiir okuduktan sonra mikrofonu ilk konuşmacı Celal Kapusuzoğlu’na bıraktı.

KAPUSUZOĞLU: ONUN ESERLERİNİ OKUTMAK GÖREVİMİZ OLMALIDIR

Avukat, şair ve edebiyatçı  Celal Kapusuzoğlu konferansında  katılımcı hemşerilerine merhum Abbas Sayar’ın şiirlerini, hikayelerini ve felsefi görüşlerinin özetini sundu. Abbas Sayar’ın eserlerindeki edebi dil, konu ve karakter hakkındaki tespitlerini dile getiren Celal Kapusuzoğlu, ”Abbas Sayar, şiirlerinde aruz vezni dahil pek çok vezni kullanabilen güçlü bir şairdir” dedi.

Kapusuzoğlu, merhum Sayar’ın sanatçı yeteneklerini anlatırken de özetle şunları söyledi:

“Abbas Sayar çağın aynası bir şair olduğu gibi, çağına tanıklık eden yaşadığı dönemdeki Yozgat insanının aşklarını, ekonomik sıkıntılarını ve hayal kırıklıklarını anlatan usta bir yazardır. Yılkı Atı, Can Şenliği  ve yorguna mı sıkı sar adlı eserleri insan üzerine yazılmış en güzel hikayeleridir.”

Kapusuzoğlu, dikkatle izlenen konferansında Abbas Sayar’ın şiir, roman, hikaye ve bütün eserlerinin her Yozgatlının okuması ve okutması gerektiğini de söyledi.

KİRACI: ABBAS SAYAR AYNI ZAMANDA BİR MÜTEFEKKİRDİR

www.yozgat gazetesi.com  yönetmeni ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Osman Hakan Kiracı  da konuşmasında üstat Abbas Sayar’ın Yozgat’ın ilk gazetecisi, ödüllü bir romancısı, ünlü bir şairi, yazarı ve ressamı olmasının yanı sıra Türk edebiyat dünyasının nitelikli bir mütefekkiri olduğunu belirterek “ Çok çeşitli ve derinlikli yetenekleri onun kişiliğinde buluşmuş ülkemizde böylesine kaç düşünür var bilmiyorum. Abbas Sayar, Yozgat için başlı başına bir değerdir.96.doğum yıldönümü vesilesiyle merhuma Allahtan bir kez daha rahmet diliyorum” dedi. Abbas Sayar’ı Yozgat’ta yaşadığı 1971-1989 yılları arasında 18 yıllık süreçte dostluk ilişkileri içerisinde yakından tanıyan bir meslektaşı olmaktan gurur duyduğunu ve birlikte yaşadığı otak anılarını dile getiren Osman Hakan Kiracı,90’lı yıllarda ‘Yozgat’ gazetesinde tefrika edilen ve 2017 yılında basılan  “Yozgat var-Yozgatlı yok” adlı kitabın 1920 ila 1990 yılları arasındaki yarım asırlık süreçte Yozgat’ı tarihsel, sosyo ekonomik, siyasal, ideolojik, kültürel ve toplumsal  açıdan anlatan tek eser olduğunu vurguladı. Kiracı, şunları söyledi:

“Yozgat’ta bir mütefekkir vasfındaki yazarın 2017 yılında  Yozgat’ı her yönüyle anlatan, adı  Yozgat gerçeğini vurgulayan bir mesajı içeren “Yozgat Var, Yozgatlı yok “ismiyle önemli bir eseri yayınlanıyor. Ama asgari 1,5 milyon Yozgatlının yaşadığı bu dünyada böylesine bir  kitap  10 yılda  1500 veya 2000 kişi tarafından okunabiliyor. Bu acı realite bize Abbas Sayar’ın haklılığını  bir kez daha onaylıyor. Evet, bir kez daha anlaşılıyor ki; Yozgatlı  şuurundaki hemşerilerimizin giderek azaldığı bir dünyada yaşamaktayız.”

Merhum Abbas Sayar’ın ömrünün son 10 yılını geçirdiği Ayvalık’tan yazıp yolladığı Ayvalık mektuplarına da kısaca değinen YGC başkanı Kiracı, “Üstadın o mektuplarının anlam yüklü metinlerinde  kahır, sitem, özlem  ve karamsarlıklarla ve hüzünle dolu  ince satırları vardı. Merhum, gerçek bir Yozgat sevdalısıydı. Sağlığında hep ‘Yozgat” derdi. Ölümünden önce de “Beni Çatak mezarlığına gömün “demişti. Ruhu şad olsun” dedi.

ANMA GECESİNDE  KİMLER  VARDI?

Yozgatlılar platformunun önceki akşam Abbas Sayar’ı  doğumunun 96.yıldönümünde anmak için düzenlediği vefa gecesinde  şu isimler hazır bulundu.

Ahmet Ünver, Ali İhsan Tepetaş, Ali İyibil, Amir Çiçek, Bekir Alpay, Burhan Öztürk, Cafer Oğuz, Cengiz Divanlıoğlu, Dursun Özdöl, Durhasan Koca, Derviş Demirbaş, Erol Akkaya, Fevzi Öztürk, İhsan Özdöl, Hüseyin Yücel, Kamil Dursun, Mesut Güneş, Mustafa Çağlayan, Mustafa Erkılıç, M. Nedim Üçok, Necati Uyar, Orhan Yalçınkaya, Özer  Köksal, Salim Taşcı, Salih Kaan, Seçkin Otan, Sedat Balak, Serdar Bozkurt, Seyit Yenişan, Soner Büyüktaşkın, Şevki Karslı, Utkan Araslı, Vedat Kocaoğlu, Yavuz Aksoy, Yakup Nurdoğdu, Yaşar Tuncer, Yahya Aksoy, Yücel Dağıstanlıoğlu ve Yusuf Ozan…

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Salim Taşcı
Salim Taşcıhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteci-yazar, şair. 1945, Sorgun / Yozgat doğumlu. Bazı kitaplarında Salim Halid Bozoklu imzasını kullandı. Öğrencilik yıllarında gazeteciliğe başladı. 1981 yılında Sancak adlı gazetenin sahibi olana kadar, Milliyet, Tercüman ve Adalet gazetelerinde yazdı. Emlak ticaretiyle uğraşıyor. Sonsöz Gazetesi'nde köşeleri çok ilgi çekiyor!

Bu Haberler Kaçmaz!

Çin’de 6 büyüklüğünde deprem: 12 ölü, 125 yaralı

Çin’de meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 12 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı.