Üniversite öğrencilerinden yükümlülere eğitim

17

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencileri, Kırşehir’de yükümlülerin topluma kazandırılması amacıyla “Ahilik”, “insan hakları” ve “aile içi iletişim” konuları hakkında eğitim veriyor.

AEÜ ile Kırşehir Adliyesi Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, yükümlülerin suç işlemesini önlemek, onların toplumla bütünleşmesini sağlamak ve yeniden hayata kazandırmak için iş birliği yaptı.

İş birliği çerçevesinde, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğrencileri, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersini, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yükümlülerle birlikte işliyor.
Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin İpek başkanlığında gerçekleştirilen sunumlarda, 5 üniversite öğrencisi, “Ahilik”, “insan hakları” ve “aile içi iletişim” konularında yükümlüleri bilgilendiriyor.

Derslerde, Ahilik prensiplerindeki ahlak öğretileri, insan hakları alanındaki gelişmeler ve sağlıklı bir aile yapısında uyulması gereken kurallar anlatılıyor.
Farklı tarihlerde gerçekleştirilen derslere katılan ve denetimli serbestlik hükümleri uygulanan 15 yükümlü, seminer çalışmasıyla anlatılan konuları ilgiyle takip ederek geleceğe hazırlanmaya çalışıyor.

Kırşehir Denetimli Serbestlik Müdürü Timuçin Göç, yükümlülerin topluma kazandırılması ve yeniden suç işlemelerinin önüne geçilmesi için çeşitli kurslar düzenleyerek iş bulmalarına katkı yaptıklarını, üniversite ile iş birliğinde de sosyal konularda gelişim sağlamalarını amaçladıklarını ifade etti.