Türkiye’deki tüm üniversitelerden 4 yıllık lisans eğitimi alan her öğrenci, Almanya’da belirlenen bölümlerde göreceği 1 yıllık eğitimin ardından tüm Avrupa ülkelerinde geçerli sayılan diplomanın sahibi olabilecek. Mezunlar, diplomayla birlikte AB ülkelerinde çalışma ve oturma izni hakkı da edinecek.

Berlin International University of Applied Sciences ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ortaklığında hayata geçirilen ‘Dual Up’ sistemi sayesinde lisans eğitiminden mezun olan öğrenciler, AB sınırları içerisinde kabul gören bir diplomaya daha hak kazanacak. Öğrencilere Avrupa kapılarını açmayı hedefleyen sistemin tanıtımı bugün Berlin International University Rektörü Prof. Dr. Dr. H.c. mult. Hans-Dieter Klingemann ve BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz’in katılımıyla gerçekleşen lansmanda yapıldı. Prof. Dr. Karadeniz, “Bu üniversite Alman yasalarına göre tanındığından öğrenciler bu diplomayla birlikte 18 ay Almanya’da ve dolayısıyla AB ülkelerinde çalışma ve oturma izni hakkına da otomatik olarak sahip oluyor. Bu sistem Türkiye’deki tüm üniversitelerin öğrencilerine açık” dedi.

“AVRUPA’NIN KAPILARI TÜRK GENÇLERE AÇILACAK”

Bahçeşehir Üniversitesi ve Berlin International University’nin BAU Global ağının 6 üniversitesinden sadece 2’si olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Türkiye’deki tüm üniversitelerin öğrencilerine açık olacak olan program için en fazla 2 yıl önce mezun olmak şartının arandığını vurguladı.

Prof. Dr. Karadeniz, “İletişim, Mimarlık ve İktisadi İdari Bilimler Fakültemizdeki 8 program için geçerli sistemde, mezun olan öğrencilerimiz 1 yıl daha okuyarak Berlin International University’de uluslararası bir diploma daha almaya hak kazanacaklar. Amacımız öğrencilerin BAU Global ağımızın içinde 1 yıl daha okuyarak Alman yasalarına göre sayılan bir diploma daha almasını sağlamak. Böylece hem Türkiye’de 4 yıllık üniversitesini bitirecek hem de 1 yıl okuyarak Almanya’daki 4 yıllık eğitime karşılık gelen bir diplomayı daha alacak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz