Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da organize edilen etkinlikler, beğenildi. Snowboard gösterisi büyük alkış aldı.

Çocuklar kızak yarışında mücadele verirken, gençler ise snowboard gösterisi ile büyük alkış aldı.

Doğa Okulları tarafından, düzenlenen ‘Uludağ Etkinlikleri’ne yoğun katılım oldu. 21 Ocak tarihinde başlayan etkinlikler, sömestr tatili nedeniyle büyük ilgi gördü. Öğle saatlerinde başlayan ilk etkinliklerde, kardan adam yapma yarışması, kar üzerinde araba yarışı, kartopu oyunları ile yerli ve yabancı tatilciler keyifli vakit geçirdi.

KIZAK YARIŞMASINDA NEFES KESEN MÜCADELE

Uludağ 2’nci Oteller Bölgesi pistindeki kızak yarışında büyük çekişme oldu. 4-12 yaşlarındaki çocuklar 40 metrelik kızak pistini tamamlayarak yarışı kazanmak için kıyasıya mücadele etti. Küçük kızak kazaların da meydana geldiği yarışta, pistte yuvarlanan gençler renkli görüntüler oluşturdu. Kızak yarışında ilk üçe giren çocuklara madalya ve çeşitli hediyeler verildi.

SNOWBOARD GÖSTERİSİ

Düzenlenen başka bir organizasyonda Türk ve yabancı profesyonel snowboard ustaları, yaptıkları şov ile büyük alkış aldı. Yüzlerce tatilcinin şaşkın bakışlarla izlediği şovda, en çok beğeniyi ise kar yığınlarından yapılan rampaların üzerinden takla atarak uçan sporcular oldu. Doğa Okulları tarafından organize edilen “Uludağ Etkinlikleri” 5 Şubat tarihine kadar devam edecek.

SNOWBOARD NEDİR?

Karda yapılan bir spor dalıdır. Surfboard ve Kaykay’dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Tahtalarının genelde uzunluğu 140–165 cm, genişliği ise 24–27 cm arasında değişmektedir ayrıca boy ve kilo ile orantılı olarak bu uzunluk ve genişlik değişir.

TARİHİ

1960’lı yıllarda küçük ski tipinde ucunda ip ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü bölümü olan ve kızaklara benzer şekliyle snowboard’ın ilk temelleri atılmıştır.

Bu fikrin aslında ilk sahibi Sherman Poppin’di. 1970’li yılların başlarında Bob Webber, Tom Sims, Jake Burton Carpenter, Chuck Barfoot ve Dimitrijie Milovich’ten oluşan sörf tahtası dizayn eden grup tarafından düşünülmüş ve prototipleri oluşturulmuştur. İçlerinden Bob Webber 1972 yılında patentini alarak ilk resmi Snowboard’u üretmiştir. Önceleri yarışmalarına katılan üniversite öğrencisi Burton, daha sonra bunu geliştirmeyi kafasına koymuştur.

Özellikle Bob Webber’den 1990 yılında patenti alan Jake Burton Carpenter’in kurduğu Burton Firması günümüzde de Snowboard sektörünün en gözde markalarındandır.

FACEBOOK YORUMLARI