Ukrayna uçağının düşürülmesinin yıl dönümünde 5 ülkeden ortak açıklama

0
7

Sonat KEREM / KİEV, (DHA) – İran’da yolcu uçağının düşürülmesi sonucu 176 kişinin hayatını kaybettiği trajedinin yıl dönümünde, 5 ülkeden yapılan ortak açıklamada Tahran yönetiminden konuyla ilgili tam ve detaylı açıklama talep edildi.

İran’ın başkenti Tahran yakınlarında 8 Ocak 2020’de Ukrayna Hava Yolları uçağının 2 füzeyle düşürülmesi sonucu vatandaşları hayatını kaybeden Ukrayna, Kanada, Afganistan, Birleşik Krallık ve İsveç olayın yıl dönümünde ortak açıklama yayımladı. 5 ülkenin dışişleri bakanlarının yaptığı ortak açıklamada, uçağın düşürülmesinin üzerinden 1 yıl geçtiği hatırlatılarak, İran’a bu felakete yol açan nedenlere ilişkin acilen tam ve detaylı açıklama yapılması ve benzer bir olayın yaşanmaması için somut adımlar atılması çağrısında bulunuldu.

- Reklam -

TAZMİNAT ÖDENMESİ VURGUSU

Ortak açıklamada ayrıca, adaletin tesisi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi konusunda İran’ın sorumlu tutulacağı vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

İran’da 8 Ocak 2020’de Kiev seferini yapmak üzere havalanan Ukrayna Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İran tarafından fırlatılan 2 füzeyle düşürülmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı. İran, uçağın, ‘saldırgan uçak’ zannedilerek ‘insan hatası’ nedeniyle düşürüldüğünü açıklamış ve özür dilemişti.

 

- Reklam -