ÜCRETLİ VE EMEKLİ GENE ENFLASYONA EZDİRİLDİ

0
130

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Aralık ayında % 19.35 arttı.

E-TÜFE’deki 12 aylık artış oranı ise % 82.81 olarak gerçekleşti.

TÜİK hesaplamalarına göre ise TÜFE Aralık ayında bir önceki aya göre % 13,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise % 36,08 artış oldu.

- Reklam -

Enflasyon doğal olarak en çok ücret ve kira gibi sabit gelir elde edenleri etkilemektedir. Enflasyonun bu kadar yüksek seyrettiği ve paranın alım gücünün bu kadar hızlı azaldığı bir dönemde maaşlara zam yapıldı ve lakin yapılan zamlar gerçekten de bir anda çok komik kaldı.

2021 yılı için asgari ücret net 2 bin 825 lira 90 kuruş ve evli eşi çalışmayan 3 çocuklu bir emekçi için AGİ 456,13 Türk Lirası idi, yani asgari ücret ile çalışan evli üç çocuklu bir emekçinin eline net 3 bin 282 lira para geçiyordu. 2022 yılı içinse asgari ücret 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak ilan edildi asgari ücretten vergi zaten kaldırıldı denilerek AGİ iptal edildi. Sonuçta evli üç çocuklu bir emekçinin eline geçecek para net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmiş oldu.

Bu yöntem uygulanarak 2022 yılında evli eşi çalışmayan 3 çocuklu asgari ücretle çalışan bir emekçinin eline net olarak geçen ücret sadece ve sadece yüzde 29,5 oranında artmış oldu.

En düşük AGİ ödemesi alan bekâr bir çalışanın eline geçen net para 2 bin 825 lira 90 kuruşa 268,31 lira AGİ ödemesi eklenerek 3 bin 94 lira 21 kuruş oluyordu. Şimdi bu çalışanın eline geçecek ücret 4 bin 253 lira 40 kuruş olacak. Bu hesapça yüzde 37 zam almış oluyor.

Erdoğan yıllardır en az üç çocuk yapın der durur bu yaptığı işle dediğini tutup üç çocuk yapanların da boynu altında kalmış oldu, en çok paraya ihtiyacı olan, masrafı en yüksek insanlar gene mağdur edildi.

Emekli maaşlarına ise tuhaf bir zam yapıldı Erdoğan emekli maaşlarına enflasyon farkı verildiğini söyledi ve en düşük emekli maaşının ise 2 bin 500 liraya yükseltildiğini açıkladı. Bu yöntem uygulanınca tabandan bin 500 lira maaş alanlara % 66 zam yapılırken diğerleri % 25 civarında bir zam alabildi ortaya korkun bir adaletsizlik çıktı.

Memur maaşlarına ise % 30,5 oranında bir zam yapıldı.

Aslında bu yapılanların tamamı zam falan değil, enflasyon farkı ödemesidir.

TÜİK tarafından hesaplanan ama güncel ekonomik gerçekler ile bağdaşmayan enflasyon hesabı yüzünden memur, işçi, emekli, dul ve yetimler gene enflasyona ezdirilmiştir.

Emeklilikte zamanında IMF tarafından dayatılan ve AKP iktidarı tarafından harfiyen uygulanan bilinçli yoksullaştırma politikaları yüzünden hemen herkes tabanda eşitlenmiş, asgari ücretin ve açlık sınırının altında bir maaşa mahkûm edilmiştir.

Ayrıca daha yıl başlar başlamaz

Elektriğe % 130

Doğal gaza % 25

Vergi ve harçlara % 36,2 zam yapıldı.

Köprülere, otoyollara, şehir içi ve şehirlerarası ulaşıma, sigara ve alkollü içkilerden alınan ÖTV’ye resmen zam yağdı.

Üstelik bunlar daha başlangıç, sanayici, esnaf, besici ve çiftçi artan akaryakıt, elektrik ve doğalgaz giderlerini doğal olarak fiyatlarına yansıtacak, iğneden ipliğe her şey zamlanacak.

Sonuç olarak Recep Bey resmen kaşık ile verdiğini kepçe ile geri aldı. Kaşık dediğimde de sakın çorba kaşığı falan sanmayın, tatlı kaşığı bile değil resmen çay kaşığı…

Sonuç olarak 2022 yılı ücret ve emekli maaşı ile geçinenler için çok ama çok zor bir yıl olacak.

Recep beyin enflasyonist ekonomi politikaları yüzünden boynu altta kalan, ezilen, üzülen gene hep aynı kesim oldu, keyfi yerinde sırıtanlar ise malum; üç beş yerden ballı kaymaklı maaş alanlar ile imtiyazlı ihaleler sayesinde cepleri dolanlar…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz