Referandum öncesi bir hayırlı müjdeyi de biz verelim: Türkiye Varlık Fonu (TVF) kurları yakında devreye girecek. Amaç “doları lira karşısında terbiye etmek”.

Hakkını yemeyelim, bu müjdeli haberin sahibi olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, yaptığı açıklamada, “TVF’nin spekülâtif hareketlere karşı güvence olacağını ve zorunda kalınırsa Fon müdahalesinin seçenekler arasında olduğunu” söylemiş. Hayırlı uğurlu olsun. İki gün önce; “arkadaş bu ekonomide işler tuhaf, Bir yerleri şişiriyorlar, Varlık Fonu devrede olmasın?” diye sormuştuk. Meğer niyet varmış, gizliden gizliye hazırlık yapılıyormuş.

Bu durumda üçüncü kur sistemimiz oluşacak. Merkez Bankası kurları gösterge niteliğinde, daha çok resmi işlerde kullanılıyor. Serbest kurlar, anlık oluşuyor, bu rakamlar üzerinden işlem yapıyoruz. Şimdi bunlara bir de Fon kurlarını ekliyoruz.

Gözüken, Fon kendine kafasına göre kur sınırları belirleyecek. Örneğin döviz piyasaları hareketlendi, dolar 3.80 oldu mu, gönder Fon dolarlarını, cümle alemin gözü doysun, düşsün 3.60’a. Dolar 3.60 mu oldu hop buradan alım yapılsın, piyasalar bu defa liraya boğulsun. Ne uğraşacağız Merkez Bankası’nın sabah, ikindi, yatsı nakit penceresiyle, tenceresiyle, enflasyon hedefiyle. Vatandaş gözünü Fon’a çevirecek, doları kaçtan alıyor kaçtan satıyor diye izleyecek, memlekete istikrar gelecek.

Bu müjdeli haberi, “fon en büyük döviz spekülâtörü olacak, memleketin parasını denetimsiz kontrolsüz, çarçur edecek, Merkez Bankası kurların oluşumunu Fona kaptıracak, Fonun ayrı Merkezin ayrı kurları ortaya çıkacak, kaynaklarımız yabancı emekli fonlarını zengin edecek, bu Fon yakında lira da basar, dolar sat sat nereye kadar?” şeklinde eleştirilerle hemen de söndürmemek lâzım.
Fon kurlarıyla böyle 8 Mart günü gibi bir günde yüzde 1.5 değer kaybeden lira; eski Türkiye’de, eski Türkiye’nin alışkanlıkları olarak kalacak. Bundan sonra enflasyon yüzde 20, işsizlik yüzde 15 olmuş, anayasa kitapçığı fırlatmışsın, batıyla kapışmışsın, ekonomi kilitlenmiş, üretim, tüketim, kredi, banka, faiz, sonuçta dolar artmış; hiç önemli değil, çözüme gerek yok. Bas TVF kurundan doları, istediğin düzeye getir. Dolar düştü mü her şey yoluna girmiştir demektir. Hele bunu bir de tek adam yaparsa, sığdıracak yer gök bulamayız valla.

İşte ilk fırsat; ABD’de 15 Mart’ta faizlerin artırılmasına artık kesin gözle bakılıyor, (işin cılkı çıktı, bu defa da artırmazlarsa hiçbir inandırıcılığı kalmayacak), doğal olarak bizim liramız da oynayacak. Deriz ki bugünden piyasalara Fon kaynaklı dolar basın, liradaki kayıpları şimdiden telâfi edin. Ertesi gün de “bakın yer yerinden oynadı, bizim lira aslanlar gibi ayakta durdu” deyin, meydanlarında gündem değişsin.
Varlık Fonu kurları hayırlara vesile olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz