• Haberler
Ana Sayfa Sağlık Haberleri Türkiye'nin yarısı 65'inden sonra dişlerini kaybediyor

Türkiye’nin yarısı 65’inden sonra dişlerini kaybediyor

-

DİŞ Hekimi Dr. Dt. Esma Geçkili, yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her iki evden birine diş fırçası girmediğini belirtti. İyi bir ağız bakımının diş ipi, diş fırçası ve ağız gargarası üçlüsünden oluştuğuna dikkat çeken Geçkili, Türkiye’de 65 yaş üstü kişilerin yüzde 50’sinin tamamen dişsiz olduğunu ifade etti.

Ağız bakımında başrolü üstlenen diş fırçası ve macunu açısından Türkiye’nin karnesinin zayıf olduğunu belirten Memorial Bahçelievler Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Esma Geçkili, önemli istatistikleri paylaştı. Türkiye’de iki evden birine diş fırçası girmediğini ifade eden Uz. Dr. Esma Geçkili, “2016’da Türkiye’de yapılan bir çalışmaya göre yıllık 100 gram diş macunu kullanıyoruz. Bu da yaklaşık olarak bir tüp ediyor. Oysa ki bu oran Avrupa’da yaklaşık 500 gram civarında. Avrupa’ya göre çok gerilerdeyiz. Bu konuda sınıfta kalıyoruz diyebiliriz. Diş fırçasında aslında daha vahim durumdayız. Her iki evden bir tanesine diş fırçası girmiyor” dedi.

DİŞ FIRÇASINI ORTAK KULLANAN EVLER VAR

Diş fırçasının ortak kullanıldığı haneler olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Esma Geçkili, “Bu kişiler diş fırçalarını bir yıl boyunca değiştirmediklerini belirtmişler. Maksimum 3 ayda bir diş fırçasının değiştirilmesi gerekiyor. Bu da yılda 4 tane diş fırçası kullanmamız gerektiği anlamına geliyor. Aslında 3 ayı da beklememek gerekiyor. Bu aslında kişinin alışkanlığıyla alakalı bir durum. Çok bastırarak fırçalayan kişiler fırçanın kıl yapısının değiştiğini gördüğü anda değiştirmeli. Bunu 4 ile de sınırlandırmamamız doğru olacaktır” diye konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERİN YARISI DİŞSİZ

Yapılan çalışmalara göre, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 50’sinin dişsiz olduğunu anlatan Uzm. Dr. Geçkili, dişleri ömür boyu korumanın mümkün olduğunu belirterek şunları söyledi:

- Reklam -

“Türkiye’de 65 yaş üstündeki kişilerin yüzde 50’si tamamen dişsiz. Diğer yüzde 50’de ise çok büyük oranda diş problemleri var. 2018’de Kore’de yapılan bir çalışmada 65 yaş üstünde çiğneme etkinliği yüksekse hayat standardının yüksek olduğu görülmüş. Aslında biz 65 yaş üstündeki kişilerin her iki tanesinden birinin yaşam kalitesinin düşük olduğunu bu endekse bakarak söyleyebiliriz. Koruyucu tedavilerle dişleri bir ömür korumak mümkün. Yılda mutlaka 2 kere diş hekiminin ziyaret edilmesi gerekiyor. Bu ziyaretler sırasında diş hekiminin önerdiği hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. İyi bir ağız bakımı; diş ipi, diş fırçası ve ağız gargarası üçlüsünden oluşuyor. Buna dikkat etmek kişilerin 65 yaşına sağlıklı bir şekilde girmelerine yardımcı olacaktır. Dişlerimizin ömür boyu ağzımızda kalması bizim birinci hedefimiz. Gerekli tedaviler yapıldıkça dişlerimizin bizimle ömür boyu olmaması için hiç bir sebep yok.”

ÇİĞNEME KABİLİYETİ HASTALIKLARLA BAĞLANTILI

Çiğneme kabiliyetinin yüksek olduğu kişilerde depresyon, anksiyete ve buna bağlı hastalıkların daha az  görüldüğünü ifade eden Geçkili, “Bu nedenle mutlaka 65 yaş ve üzerine hedefimiz sağlıklı dişlerle giriyor olmalı. 2018’de yapılan bir başka çalışma diş sağlığının doğrudan kalp sağlığı ile doğru orantılı olduğunu göstermiş. Ağzında diş eti hastalığı olanların, çürük sayısı fazla olanların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin fazla olduğu bulunmuş” ifadelerini kullandı.

DİŞLERİNİZİ ÇOCUKLARIN GÖZÜ ÖNÜNDE FIRÇALAYIN

Dişlerin günde en az iki kere fırçalanması gerektiğine dikkat çeken Geçkili, ailelere de uyarılarda bulundu:

“Bu fırçalama 3 dakikadan az olmamalıdır. Birinci kuralımız tabi ki diş fırçalama. Ağız içindeki özellikle diş ve diş etinin birleştiği noktada mekanik olarak temizlenmesi. Eğer bir diş hassasiyeti yoksa herhangi bir diş macunuyla orayı mekanik olarak düzgün bir biçimde temizlemek lazım. Öncelikle diş fırçası kullanılacak, ardından temizlik diş ipi devam edecek, son olarak tamamlayıcı da ağız gargarası ağız suyu dediğimiz gargaralar olacak.Anne ve babası dişini fırçalamayan bir çocuğun alışkanlık kazanması çok da mümkün değil. Ben şunu tavsiye ediyorum. Dişlerinizi fırçalarken alın elinize fırça ve macununuzu evin içerisinde fırçalayın. Çünkü çocuk gördükçe talep eder. Bunu gördükçe çocuk daha fazla talep eder. Çocukların yanı sıra anne ve babaların da tamamlayıcı olarak çocuklarının dişlerini fırçalamaları kontrol etmeleri gerekir.”

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Emlak piyasasında kriz

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye'de 2019 Temmuz ayında sadece 102.236 adet konut satıldı

Mamak, Ankaralıya depremi hatırlattı

Sabah ezanının üzerinden üç beş dakika geçmişti. O anda algılayamadığınız bir sarsıntı önce bacaklarınıza sonra da tüm bedeninize yayıldığında bir rahatsızlık geçirdiğinizi düşünüyorsunuz.

Kampanya başladı

Politika faizini % 4.25 indiren merkez bankası, ticari bankaların kredi musluklarını açmasını ve parasal genişleme ile ekonomiyi canlandırma ve talepte artış beklentisindeydi.

YPG’li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi

Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi.

Yabancılara konut satışları yedi ayda yüzde 64.5 arttı

Türkiye’de yılın ilk yedi ayında yabancılara yapılan konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64.5 artışla 14 bin 674 düzeyinden 24 bin 144 adete yükseldi.

Mamak parkeye çıktı

Türkiye Basketbol Ligi’nin Ankara temsilcilerinden biri olan Mamak Belediyesi Basketbol Takımı 2019-2020 sezonun ilk antrenmanını gerçekleştirdi.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz