İtalya’nın başkenti Roma’daki Avrupa Birliği (AB) Komisyonu temsilciliğinde düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısı ve sergi ile Türkiye’nin sığınmacılara kucak açmasına övgüde bulunuldu.

AB ve Türkiye’nin iş birliğinin sonucu olarak çıkan, uygulamasını ise Türk hükümetiyle ortak çalışan Dünya Gıda Programı (WFP) ve Kızılay’ın gerçekleştirdiği yardım programı Sosyal Yardım Uyumu (SUY) kapsamında yapılan çalışmalar Roma’da anlatıldı.  

Türkiye’de yaşayan yardıma muhtaç sığınmacı ailelere, ‘Kızılaykart’ adıyla verilen kart vasıtasıyla para yardımı sağlayan ve 1 milyon 700 bin kişiyi kapsayan bu program ile aileler gıda, yakıt, kira veya ilaç gibi önemli ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Roma’daki AB Komisyonu temsilciliğinde açılan ‘Incredible Ordinary’ adlı fotoğraf sergisinde, Türkiye’deki Suriyeli ailelere ait bazı görseller ile AB’nin en büyük insani yardım programı olan ve 2016’da başlatılan SUY kapsamında yapılanlar göz önüne serildi.

Bunun ardından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuşan AB Komisyonu İtalya Temsilciliği Başkan Yardımcısı Vito Borrelli, bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, böylece milyonlarca savunmasız sığınmacının nasıl zor durumdan kurtarıldığını bir kere daha anlama şansı bulduklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz