Tarih, kültür ve olağanüstü doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı Türkiye, bu özelliklerini günümüze kadar devam ettirebilmiş dünyanın ender turizm cennetlerinden biridir. Ama nedense bu olağanüstü güzellikleri bir türlü tanıtamıyor, turizm potansiyelimizden yeterince yararlanamıyoruz

10 yıldır bu sektörün içinde bulunan Aygül Kaya “Turizm sektöründeki acenta şirketlerinin, eksiklikleri beni alternatif bir acenta şirketi açmaya yöneltti müşterilerimizin mağdur olmamaları için gerçek programlar ve turlar  düzenliyoruz Böylece müşterilerimizin rahat ve konforlu tatil yapmalarını sağlıyoruz” dedi

Turizm sektörü, dünyada ve ülkemizde doğa, özgü kimlik ve aktif tatil arayışının giderek arttığı yeni bir süreç içine girmiştir. Ülkemiz sahip olduğu çok zengin doğal değerler ile doğa sporlarına yönelik büyük bir potansiyeli de bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada şeklindedir ve kıyı turizmi açısından oldukça önemlidir. 

Türkiye’de Turizm

Tarih, kültür ve olağanüstü doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı Türkiye, bu özelliklerini günümüze kadar devam ettirebilmiş dünyanın ender turizm cennetlerinden biridir. Dört mevsimin tüm özelliklerinin her zaman yaşanabildiği yöreleri, yeşil ormanları, kayak sporuna elverişli karlı dağları, temiz denizleri, kumsalları, kaplıcaları, konuksever insan dokusu ve dünyanın üç ünlü mutfağından birine sahip olması bakımından da ayrıcalıklı bir ülkedir. 

Konaklamanın pahalılığına ve Türkiye’de turizm şirketlerinin tur alanlarının daha çok nereler olduğuna da değinen Kaya , sektörün içinde bulunduğu durumu ve sorunların çözümü için önerilerini gazetemize  şu şekilde değerlendirdi

Kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

İsmim Aygül Kaya Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden mezunum. Bir devlet kurumundan emekli oldum. 10 yıldır bu sektördeyim. Meslek hayatımda daha önce kokartlı rehber olarak görev yapmaktaydım. Turizm acentalarımızdan yeteri kadar hizmet alamadığımdan dolayı alternatif acenta olarak Espirivado Turizm’i açtım.

Daha önce kokartlı bir rehber olarak sahada olduğum için eksikliklerin farkındaydım. Biz şirketimizde çok gereksiz programlar yaparak müşterilerimizi mağdur etmiyoruz. Gidilecek yerleri çok özenle seçiyoruz. Misafirlerim gittiği zaman gerçekten bizlere çok teşekkür ediyorlar. Hatta internetten baktığınızda hiçbir negatif yorumla karşılaşmayacaksınız. Oysaki bir müşteri memnun olmadığında hemen olumsuz tavrını yansıtır.

Geçtiğimiz günlerde Salda Gölü’nden Sagalasos Antik Kenti’nden döndüm. Yaptığımız turlarda yemek yenilecek yerleri özenle seçmeye dikkat ediyorum. Misafirlerimi kesinlikle mağdur etmiyorum. Zaten ben bizimle tura katılanlara müşteri gözüyle değil misafir gözüyle bakıyorum. Espirivado’ya gelenlere evime gelmiş gibi hizmette bulunuyorum. Böyle olduğu zaman insanlar katıldığı turlarda yeni yerler görürken, yeni bilgiler öğrenirken sitreslerini atıyorlar. İnsanlar rahat rahat geziyorlar turlarda kesinlikle başka şirketlerde olduğu gibi acele ettirmiyoruz. Belirli zaman dilimi veriyorum. Tamamsa onlara daha önceden bildirerek yolumuza devam ediyoruz.

Çok şey yazıp gidilemeyecek yerleri bile programa yazan firmalar bulunuyor bu bana göre bizim iş ahlakımıza uygun olmayan bir hareket. Örnek veriyorum yazdıkları yer kapalıdır ancak yine de programa eklenmiştir müşteri mağdur oluyor. Biz daha önceden görüşerek ayarlıyoruz.

Ülkemizdeki ekonomik kriz işlerinizi etkiledi mi?

Ekonomik durum elbette bizim işlerimizi de etkiledi. İnsanlar gezeceği yerde hiç olmazsa evime ekmek götüreyim diyerek ister istemez zengin orta halli farketmeksizin biraz geri adım attılar. Ancak ben yine de işlerimizin tekrar eski haline döneceğine inanıyorum. El birliği ile Türkiyemizin güzel yerlerini tanıtmamız gerekiyor. Bunu da uygun bir bütçe ile en azından günü birlik turlar düzenleyerek sağlayabiliriz.

Konaklamalar çok pahalı. Bir turizm yerinde halk oraya biraz ilgi gösterdiyse otel fiyatları normalin üzerine çıkıyor. 100 liraya kaldığımız oteller biraz ilginin artmasıyla 200 lira gibi fiyatlara çıkabiliyor. Bu durum ister istemez hem bizi hem de misafirlerimizi etkiliyor. Bizde durum böyle olunca fiyatlara yansıtmak zorunda kalıyoruz. Yansıtmazsak turları düzenleyemeyiz. Kötü tur yapmak istemediğim için misafirlerimi kötü otellere götürmek istemiyorum. Üç yıldızlı otelle beş yıldızlı otel arasında fark oluyor. Misafirler üç yıldızlı bir otel tuttuğumuzda ister istemez aksaklıklarla karşılaşacaktır. En azından dört yıldızlı beş yıldızlı bir otel olduğu zaman hem ben hem de misafirlerim rahat ediyor.

Herşeye rağmen Espirivado Turizm uygun fiyata yüksek kalitede turlar düzenliyor. Bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Fiyatlarımıza misafirlerimiz bakarsa en yüksek kalitede hizmeti en uygun fiyata alırsınız. Bu hizmeti başka bir tur firmasında daha pahalıya alırsınız.

Müşteri turda herhangi bir sıkıntı yaşadığında çözüm hemen sağlanıyor mu?

Elbette çözüm hemen sağlanıyor. Örnek verecek olursam en son çıktığımız turda misafirimizin banyosunda su varmış hemen müdahale ederek oda numarasını aldım resepsiyona giderek ilgililere bildirdim oda değişikliğini anında sağladım.

Yerli misafirin yanında yabancı misafirleriniz de bulunuyor mu?

Elbette yurt dışından gelen misafirlerimiz de turlarımıza katılıyorlar. Ben daha önceki işimde incoming guruplarını ağırlıyordum. Tamamen yurt dışından gelen misafirlerimizi gezdirmek amaçlı dört yıl boyunca çalıştım. Nasıl hizmet verilmesi gerektiğini, nasıl yapılması gerektiğini detaylı olarak biliyorum. Aynı hizmeti yerli misafirlerime de veriyorum. Çünkü ne olursa olsun benim Türkiye’deki misafirlerim onlardan daha iyisine layıktır ve en güzel hizmeti görmesi, alması gerekir.

Türkiye’de turizm şirketlerinin tur alanları daha çok nereler?

Espirivado Turizm olarak biz GAP turları, Doğu Anadolu Turları düzenliyoruz. Bu turları yaptığımızda katılan misafirlerimiz çok mutlu oldular. Çünkü Türkiyemizin her tarafı çok güzel gerçekten. Açık ve net söylemeliyim ki GAP’ı tam istenilen düzeyde acentalarımız gezdirmiyor. Örnek olarak Diyarbakır ben aslen Diyarbakırlıyım. Diyarbakır sadece Ulu Cami’den, On Gözlü Köprü’den ibaret olduğunu sanan tur şirketleri var. Onun dışında Diyarbakır’da terör olayları yok ancak anlamsız bir şekilde gezdirmiyorlar. Biz Espirivado Turizm olarak misafirlerimizi buralara da götüreceğiz. Diyarbakır’ın Çayönü’ne, ilk köy yerleşimine götüreceğim. Diyarbakır’a ait olan Zerzevan Kalesi’ne turlar düzenleyeceğiz.

Programımıza surların başında yer alan Hevsel Bahçeleri’de misafirlerimin kahvelerini içsin istiyorum. Orada Sain George Kilisesi, Atatürk Evi, Arkeoloji Müzesi de bulunuyor buralara neden gidilmiyor. Buralara insanlar en azından gittiğinde Yeni Diyarbakır ve Eski Diyarbakır’ı görmeleri gerekiyor. İnanın orada bulunan evler Ankara’da yok. 75. Yola gitsin insanlarımız orada ki evlerin içini ve güzelliklerini görsünler hayran kalacaklarından adım kadar eminim.

Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Göbeklitepe kesinlikle görülmesi gereken yerlerimiz.

Göbeklitepe’nin öneminden bahseder misiniz?

Göbeklitepe

Göbeklitepe milattan önce 12 bin yılına kadar dayanan bir tarihi mekan. Eskiden göçebelikten sonra yerleşim olduğu sanılıyordu. Bu bilgi bütün kitapları alt üst etti. Şimdi ise tapınma yerinden sonra yerleşim olduğu tahmin ediliyor. Daha araştırmalar devam ediyor. Orada Alman arkeoloğumuz tarafından bir grup misafirimi kazı çalışması yaptığında gittim gördüm çok muhteşem bir yer gerçekten.

Şuan da değişiklikler olmuş o konu hakkında yorum yapmak istemiyorum. Göbeklitepe’nin şuan da üstü kapatılmış durumda koruma amaçlı yapılmıştır. İlk tapınma yerinin olduğu elimizde olan bir bilgi. Ancak kazı çalışmalarına devam edilirse farklı medeniyetlerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Mısır Piramitleri’nden önce yapılmış bir yapı. Mısır Piramitleri milattan önce 7500 yılına dayanıyor. Göbeklitepe ise milattan önce 12000 yılına dayanıyor.

Devletimiz seyahat etme konusunda insanlarımıza destek veriyor mu vermiyorsa vermeli mi?

Yurt dışından gelip ülkemizi karış karış gezen misafirlerimiz var biliyorsunuz. Dünyanın diğer ucundan çıkıp buralara gelerek ülkemizi geziyorlar. Neden ülkemizde insanların bütçelerine göre biraz da devlet destekli olarak gezmesin. Çok iyi olacağı düşüncesindeyim. Çünkü bazı vatandaşlarımız günümüz Türkiye’sinde yaşadığı köyden dışarıya çıkmamış. İstanbul’da denizi görmemiş ya da denizi gören bir doğu iline gitmemiş görmemiş. Neden görmesin neden yaşam tarzlarını öğrenmesin.

Ülkemizin her köşesinde gelenek ve göreneklerimiz çok güzel. Her yerin kendine has gelenek görenekleri var. Hititlerden tutunda Roma Helen’den, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan, Türkiye’den hepsinin ayrı ayrı medeniyetleri varsa şuanda da o bölgede farklı kültürler yaşanıyor. İnsanlarımızın bu kültürleri tanımasını istiyorum. Devletimizin bu konuda desteğini istiyorum. Yeni açılan acentalara devletimizin destek olmasını istiyorum.

En azından personel çalıştırma konusunda devletimizin bizlere destek olmasını istiyorum. Yetişmiş personel çok az bu sektörde. Mezun oluyor öğrencilerimiz inanın okullarda istenilen bilgi ve yetenekle çıkmıyorlar. Ben mezun oldum demekle bir şeyler başaramıyorsunuz. İnsanın kendisini yetiştirmesi gerekiyor. Ben kendimden yola çıkacaksak olursam her gün çalışıyorum. Türkiyemizin dört bir yanını karış karış gezdim. Nerede ne var ne yok biliyorum bütün programlarımı kendim yazıyorum sahaya misafirlerimin karşısına öyle çıkıyorum.

Ülkemizin Batman ilçesinde yer alan Hasankeyf’de yapılacak olan baraj yapılmalımıydı?

Bence kalmamalıydı çünkü bir tarih var orada. O tarih kolay elde edilmemiş. O bölgede birçok medeniyet gelip geçmiş. Her dönemin kendine has mezarlık çeşidi var bölgede yaşayış tarzları bizim oraya sahip çıkmamız gerekirdi.

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Elbette çok gezen bilir. Çünkü bazı durumları okuyarak hayal etmemiz zor olabilir ancak ben bir gezide o döneme ait olan eserleri hem yaşatarak hem de göstererek anlatıyorum. İnsanın yaşadığını gezdiğini öğrenmesi elbette daha kolay olacaktır. Bundan dolayı çok gezenin çok okuyan daha çok bildiğini düşünüyorum.

Okuyucularımıza son olarak ne söylemek istersiniz?

Türkiyemiz çok güzel bir ülke onun kıymetini bilerek değer vermeliyiz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz