Türkiye’nin AB üyeliği umudu kalmadı

198

İngiltere’de “Brexit” kampanyasındaki Türkiye karşıtlığı ve Türkiye-Almanya ilişkilerindeki sıkıntılar sürerken Alman medyasında “Türkiye için artık AB üyeliği umudu kalmadı” gibi yorumlar dikkat çekiyor.

Alman medyası  “Türkiye, AB’nin kapısında değil. Ankara ile yapılan mülteci anlaşması hala ‘kırılgan’, benzer bir durum vize muafiyeti ve AB üyelik müzakereleri için de söz konusu”  diyor.

Deutsche Welle’nın AB uzmanı Barbara Wesel imzalı yorumda Türkiye’nin AB üyeliği için artık umut kalmadığı, mülteci anlaşması ve bunun kapsamındaki vize muafiyeti ile AB’ye katılım müzakerelerinin “kırılgan” olmayı sürdürdüğü gibi değerlendirmeleri yapıldı.

İngiltere’de “Brexit” kampanyasını yürütenlerin halk arasında AB karşıtlığını körüklemek amacıyla Türkiye’nin AB kapısında olduğu argümanını kullandıklarına dikkat çeken Wesel,

Britanyalıların adalarının çekiciliğini abarttıklarını, Türkiye’nin de AB üyeliğine yakın bir noktada bulunmadığını söyledi.

Wesel,  Avrupa’da bazıların Türkiye’nin uzaklaştığı kanısına vardıklarına dikkat çekilerek Türkiye’deki “demokrasiye aykırı faaliyetleri listesinin her gün uzadığı”nı savunduğu yorumda:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “otokratik yönetim” tarzının eleştirildikten sonra “Bir devenin bir iğne deliğinden geçmesi, Erdoğan’ın AB’ye girmesinden kolay” ifadesini kullandı.

Yorumda şöyle devam edildi:

“Halen AB, en az kağıt üzerinde Türkiye ile mülteci anlaşmasını kurtarmaya çalışıyor. Eğer yazı kısmen atlayabilirsek, o zaman üzülerek de olsa da,  Ankara’nın şartları yerine getirmediği için Türkiye ile  vizesiz seyahat tarihini Ekim’e kadar ertelendığini açıklayabiliriz. İnsanlar biliyor ki mülteci mevsimi son baharda bitiyor. Ve Türkiye’den gelen tüm tehditlere rağmen,  eğer Makedonya sınırının kapalı olmaya devam ederse o zaman mülteci akısı idare edilebilir hale gelir.  Şu sıralarda bol bol gölge boksu var”