Türkiye’de yıpranıyor dünyada güçleniyor

464

İlginç bir paradoks. Anayasal sınırlar içinde kalmayı reddedip tarafsızlığı bir kenara bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de yıpranma sürecine girdi ama son zamanlarda izlenen dış politikaya öncülük etmesi nedeniyle ABD ve Avrupa nezdinde giderek güç sahibi oluyor, adeta kaybettiği itibarını yeniden kazanıyor.
Guardian gazetesinde yayımlanan bir yorum bunun en çarpıcı örneği. Yorumda, Türkiye’nin Suriyeli milyonlarca göçmene kucak açmasının, IŞİD’le mücadeleye katılmasının, Rusya’nın Suriye politikasına karşı ABD ve AB’nin yanında yer almasının önemine vurgu yapılıyor, bugünlerde Erdoğan’a her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.
++
Erdoğan’a bakışın değişmesinin ardında onun öncülük ettiği dış politikanın yanı sıra önümüzdeki yıllarda Erdoğan’ın ve Ak Parti’nin yine iş başında olacağının anlaşılmasının da etkisi var kuşkusuz. Müttefiklerimiz seçimde bir sürpriz beklemiyor, Ak Parti’nin tek başına ya da koalisyonun birinci partisi olarak iktidarda olacağına inanıyor.
Erdoğan’ın kazandığı bu iade-i itibarı iyi değerlendirmesi, sivri çıkışlarla yeni krizlere yol açmaması, kimseyi korkutmaması yerinde olur.
++
Bu arada, Erdoğan’ın içeride yıpranan itibarı için bir restorasyon programı uygulamasında da yarar olduğunu düşünüyorum.
İlk etapta Erdoğan’ın seçim meydanlarına çıkmaması, bir partinin lehine, diğerlerinin aleyhine olabilecek biçimde konuşmalar yapmaması, muhtarlarla yaptığı toplantılarla yetinmesi, toplumun tümünü kucaklayıcı mesajlar vermesi gerekir.
Tabii Erdoğan’ın yeni bir süreç başlatması konusunda muhalefet liderlerine de önemli görevler düşüyor.
CHP, MHP ve HDP liderlerinin her konuşmalarında Erdoğan’ı hedef almaları, ağır biçimde suçlamaları yanlıştır. Böyle bir tutum kendilerine fazla oy kazandırmayacağı gibi Erdoğan’ı adeta taraflı olmaya mecbur bırakır.
++
Etrafımızın ateşten çemberle kuşatıldığı bir zaman diliminde Erdoğan’ın ve muhalefet liderlerinin birbirlerine doğru gülümseyerek birer adım atmalarının kesinlikle ülkenin yararına olacağı unutulmamalıdır.
Guardian gazetesi, Avrupa’ya göçmen akışı, IŞİD ve Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonları nedeniyle Avrupa’nın, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğunu yazdı.