Türkiye’de pamuk üreticisi zarar ediyor

0
214

ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, pamuk ekim alanın son 20 yılda yüzde 25 azalmasına rağmen, tarımdaki ıslah çalışmaları ve teknolojik gelişmeler sayesinde üretimde artış olduğunu söyledi.

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ana girdisi olan ve Çukurova’da ‘beyaz altın’ olarak nitelendirilen pamukta Türkiye’nin son yıllarda dünya pazarında önemli ithalatçılar arasında yer aldığını belirten Oda Başkanı Semih Karademir şunları anlattı:
“Kütlü pamuk üretimi yüzde 49, kütlü pamuk verimi ise yüzde 98 oranında arttı. Pamuk lifi üretimi yüzde 57, verimi ise yüzde 109 oranında artış gösterdi. Üretimdeki bu gelişme Türkiye’nin aslında pamuk üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve mevcut pamuk ekim alanları korunabilir, hatta artırabilirse dünya pamuk üretiminde yüzde 3 civarlarında olan payını daha yukarılara çekebileceğini gösteriyor.”
FİYATLARIN DÜŞME EĞİLİMİ SEKTÖRÜ ETKİLEDİ
Türkiye’nin önemli bir pamuk ithalatçısı konumuna gelmesinde dünya fiyatlarındaki düşüşün önemli bir etken olduğunu kaydeden Karademir, şöyle devam etti:
“Gelişmiş ülkelerin ve özellikle ABD’nin pamukta uyguladığı iç destek ve ihracat destekleri, dünya pamuk fiyatlarının olması gerekenin altında seyretmesine neden olmakta. ABD dünya pamuk fiyatlarında ortaya çıkan düşüş eğilimlerinde üreticilerinin olumsuz etkilenmesini engellemek için çeşitli destekleme politikaları izlerken, Türkiye’de tarımda desteklemelerin reel olarak azaltılmasına yönelik uygulamalar mevcut. AB ülkeleri özellikle ithalatını sınırlı tutmak, Türkiye pazarına pamuk satabilmek ve ABD ile rekabet edebilmek için yüksek destekler veriyor.”
TÜRKİYE’DE PAMUK ÜRETİCİSİ ZARAR EDİYOR
Türkiye’de pamuk üreticisinin eline geçen fiyatlarla, girdi fiyatları arasındaki makasın giderek açılmasının üretimi daha da zorlu hale getirdiğini savunan Karademir, şu değerlendirmeyi yaptı:
“2005 yılında 1 kilo kütlü pamuğun fiyatı 72 kuruş, 1 litre mazot ise 1.95 TL’ye satılıyordu. 2013 yılında ise 1 kilo kütlü pamuğun fiyatı 1.35 TL, 1 litre mazotun fiyatı 4.26 TL olarak gerçekleşmiştir. Yani pamuk çiftçisi eline geçen 1 kilo pamuk fiyatı ile 2005 yılında 0.37 litre mazot alabiliyorken, 2013 yılında 0.32 litre mazot alabilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü’nün 2014 yılında yayınladığı ‘Çukurova Bölgesinde Başlıca Tarla Ürünlerinin Üretim Maliyeti ve Pazarlama Yapısı’ başlıklı çalışmaya göre pamuğa herhangi bir destekleme olmaksızın pamuk üretiminin nispi karı 0.97 olarak bulunmuş. Yani üreticinin pamuk üretimi için harcadığı her 1 TL’ye karşılık 97 kuruş kazanıyor, kısacası üretim karlı değil üretici zarar ediyor. Üreticinin pamuk üretimine devam ediyor olmasının tek sebebi desteklemeler. Ama desteklemelerin reel olarak azaldığını da göz önüne alırsak, Türkiye’de pamuk üretimi geleceği için tehlike çanları daha da şiddetli çalacak.” (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz