Mustafa Bulun Tıp doktoru. Hasta Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı. Sağlık Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunmuş. Bulun, “Hastaneden Canlı Çıkmak” isimli kitabında tıbbi hatalar konusuna eğiliyor.

++
Yazdıklarını özetleyelim:
-Türkiye’de yılda 35 bin kişi, yani günde yaklaşık 100 kişi tıbbi hatalar yüzünden ölmektedir. Yine yüzbinlerce kişi de bu hatalar yüzünden zarar görmektedir.
-Tanıdığımız ne kadar doktor, hemşire, diş hekimi, eczacı vb. sağlık personeli varsa, zaman zaman hemen hepsi hata yapabilmektedir.
-Tedavide gecikme, ilaç hatası, ameliyat komplikasyonu, hastane enfeksiyonu, cerrahi işlemin yanlış tarafta yapılması, ameliyatta vücutta yabancı cisim bırakılması, yanlış kan nakli, anestezi işleminin usulüne uygun yapılmaması, tıbbi cihazların doğru çalışmaması, solunum cihazıyla ilgili sorun, hastanın düşürülmesi başlıca tıbbi hatalar olarak sayılabilir.
-Radyolojik incelemelerin üçte biri gereksiz yere veya tekrar olarak yapılmaktadır.
-Tomografik incelemeler tek başına kanser nedenlerinden biridir. Tüm kanserlerin yüzde 2’si tomografik incelemeler yüzünden meydana gelmektedir.
-Sadece bir tomografi taraması sonucu 14-21 miligray radyasyon alınır. Bu doz, Japonya’ya atılan atom bombalarının 2.5 kilometre uzağında yaşayan insanların aldığı dozdur.
++
Bu bilgiler dehşet verici değil mi?
Ben de “Neşter Bazen Yanlış Keser” kitabımda tıbbi hatalar konusuna örneklerle eğildiğim için Dr. Bulun’un çalışmasını son derece ilgi çekici ve yararlı buldum.
++
Sağlık Bakanlığının tıbbi hatalar konusuna daha dikkatli ve yoğun şekilde eğilmesinde yarar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz