Ana Sayfa Güncel Haberler Türkiye Rusya 'nın savaş uçağını düşürdü

Türkiye Rusya ‘nın savaş uçağını düşürdü

-

Türkiye Rusya’nın savaş uçağını düşürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan Rusya uçağının düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi.

Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi. Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

RUS MEDYASI ANINDA DUYURDU: TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDA ASKERİ UÇAK DÜŞTÜ

Türkiye-Suriye sınırında askeri uçağın düşmesi, Suriye ordusunu destek amacıyla bölgede hava operasyonlarını sürdüren Rusya’nın medyasına hem yansıdı. Rus devletine ait Sputnik haber ajansı, “Bir askeri uçak Türkiye-Suriye sınırında düştü. Uçağın hangi ülkeye ait olduğu bilinmiyor” diyor.

Sputnik haberinde “Uçağın düştüğü ana ait görüntüler de yayınlandı. Görüntülerde uçağın havada alev aldığı, ardından da yere çakıldığı görülüyor” derken “Türkiye’deki, Türkiye’ye ait uçaklar tarafından vuruldu. Düşen uçağın Suriye ya da Rusya’ya ait olabileceği belirtiliyor” haberlerini de aktarıyor. “Pilotların, alev alan uçaktan paraşütle atladığı” bilgisine de vurgu yapılıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Suriye’de düşürülen Su-24 tipi Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediğini” öne sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Uçağın tüm uçuş boyunca Suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabiliriz” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, “Tahminimize göre karadan atılan füzeyle vurulan SU-24 savaş uçağı Rusya Hava Kuvvetlerine ait. Olayı araştırıyoruz. İlk araştırma sonucunda, uçağımızın Suriye hava sahasında 6 bin metre irtifada bulunduğu sırada vurulduğu anlaşılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında düşürülen uçak ile ilgili açıklama yaptı: Milliyeti bilinmiyor.
Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi.

 

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Orhan Uğuroğlu
Orhan Uğuroğluhttps://sonsoz.com.tr
1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde 10 yıl, 1981'de Haldun Simavi'nin Günaydın Gazetesinde 10 yıl, 1990'dan 2005'e kadar Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da, 2014 Ekim'den beri Sonsöz'de...

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.