Türkiye Özgecan’ına ağlıyor!

0
179

Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan için tüm Türkiye sokaklara döküldü. Kadın – erkek, genç – yaşlı demeden sokaklara inen vatandaşlar hunharca öldürülen Özgecan için yürüdü. 

Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındakiÖzgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Yurdun birçok yerinde sokaklara dökülen vatandaşlar bu vahşete sessiz kalmadı.
IĞDIR – Iğdır’da lise ve ortaokul öğrencisi kız çocukları, Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto ederek katillerinin idamla yargılanmasını istediler.
Sosyal medya üzerinden haberleşen öğrenciler, Mersin’in Tarsus ilçesinde cesedi yakılmış halde bulunan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini kınamak için Zübeyde Hanım Bulvarı’ndaki İnsanlık Anıtı önünde toplandı. Burada “Özgecan Aslan, katillerine idam”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “Özgecanımız yandı, başka canlar yanmasın” gibi sloganlar atan grup, hazırladıkları çeşitli dövizlerle cinayeti protesto etti.
Öğrencilerin protesto gösterisine bazı yetişkinler de ‘Tecavüz etmek erkeklikse erkek değiliz’ pankartı açarak eşlik ettiler.
BAYAN AVUKATLARDAN ÖZGECAN CİNAYETİ AÇIKLAMASI
GAZİANTEP – Gaziantep Barosuna bağlı bayan avukatlar, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Adliye’de düzenlenen açıklamayı Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Günay Kaplan okudu. Özgecan’ın katledilmesindeki tek suçunun kadın olmak olduğunu vurgulayan Kaplan, idam cezasına da karşı olduklarını belirtti.
ŞANLIURFA – LİSE ÖĞRENCİLERİ ÖZGECAN ASLAN İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPTI
ŞANLIURFA – Mersin’in Tarsus İlçesi’nde hunharca cinayete kurban giden Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan için Siverek’te lise öğrenciler tarafından yürüyüş yapıldı. İlçenin Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Karacadağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ellerine aldıkları dövizlerle sloganlar atarak, Lezgonun parkı, Kaymakamlık ve Hacı Yusuf Sami Caddesi üzerinde yürüyüş yaptı. “Kadına uzanan eller kırılsın”,”Özgecan’ın Katili için İdam istiyoruz” sloganları atıp yağmur altında yürüyüş yapan liselilere, yoldan geçen vatandaşlar ise alkış ve ıslık atarak destek verdi. Yarım saatlik yürüyüş sonunda ıslanan lise öğrencileri sessiz bir şekilde dağıldı.
AKHİSAR DEMOKRASİ PLATFORMU, ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ
MANİSA – Mersin’de otobüsle evine giderken, barbarca katledilen Özgecan için Akhisar Demokrasi Platformu Bileşenlerinin ortak organize ettiği yürüyüş için Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi girişinde toplandılar. Saat 17.00’de başlayan yürüyüş, “Kadın Cinayetlerine Hayır”,” Kadın Cinayetleri Siyasidir”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Kadın Öğrenirse Çocuğa Öğretir”, ” Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizimdir”, ” Kadın Yaşam Özgürlük”, “Erkek Vuruyor, Yargı Koruyor”, “Erkek Vuruyor, Devlet Koruyor”, ” Erkek Vuruyor, Medya Koruyor” sloganları altında Emekli Öğretmen Şükran Ayaz Parkı (İş Bankası Karşısı) önüne kadar yürüyüş yaptılar. Burada yapılan basın açıklamasını Merve Seven isimli 20 yaşında genç bir kız okudu.
FATSALI AVUKATLAR ÖZGECAN İÇİN EYLEM YAPTI
ORDU – Ordu Barosu Fatsa Temsilciliği tarafından Özgecan Arslan için Fatsa Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.
Fatsa ilçesinde görev yapan avukatlar adına Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Fatsa Temsilcisi Nur Hilal Gündüz yaptığı açıklamada, “20 yaşında canımız Özgecanımız hunharca katledildi. Tek suçu kadın olmaktı, tek suçu insanca yaşamak istemesi ve okuluna gitmesiydi. Okulu bitirince yardımcı olmak istediği kişiler bunu ona çok gördüler. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmamız. Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadırlar. Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç vardır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz