Türkiye Özgecan için tek yürek

0
281

Tüm Türkiye’de olduğu gibi MERSİN’in Tarsus İlçesi’nde katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan öldürülmesi, Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde de meşaleli ve tabutlu yürüyüşle kınandı

TATVAN (Bitlis), (DHA)- Bitlis KESK Kadın Meclisi öncülüğünde Tatvan’da bir araya gelen kadınlar ve erkekler Cumhuriyet Caddesi üzerinde ellerinde meşale ve siyah beze sarılı tabut taşıdı. Yürüyerek Tatvan Yaşam AVM önüne gelen grup burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Grup adına burada basın açıklamasını okuyan Bitlis KESK Kadın Meclisi Sözcüsü Filiz Akılçağı, Özgecan Aslan’ın ölümünde devletin sorumlu olduğunu söyledi.
Kadına şiddetin her geçen gün arttığını belirten Akılçağı, “Kadınların her gün 3’er 5’er katledilmesine, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete göz yuman akla tahammülümüz yok. Özgecan’ı, katledilen kadınları, hayatı karartılan kız çocukları, fuhuşa zorlanan ve adları bilinmeyen mülteci kadınları, yargıdan koruma talep etmesine rağmen şikayeti dikkate alınmadığı için sokak ortasında erkeklerce katledilen kadınları hiçbir zaman unutmayacağız.
Bununla birlikte AKP’nin kadın politikaları sonucu her gün kadın kırımı yaşanıyor. Bize, tecavüzlere karşı ‘çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin’ diyen bakanlarımız var. Soruyoruz Özgecan’ın çığlıklarını duydunuz mu? Bu ve buna benzer olayların tekrar etmemesi için tüm ilgilileri sorumluluk almaya davet ediyoruz” dedi. Kalabalık 5 dakikalık oturma eylemi sonrası sessizce dağıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz