Türkiye Kudüs’te Filistin Büyükelçiliğini açmalıdır 

38

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İslam İşbirliği Teşkilatı İstanbul Zirvesi’nde Doğu Kudüs’ün Filistin’in  başkenti olarak ilan edilmesi kararını anımsatarak “Türkiye derhal hiç vakit kaybetmeden Doğu Kudüs’te Filistin Büyükelçiliğini hemen bugün açmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti bu vesileyle belki bölgede Ortadoğu’daki kaybettiği itibarını da biraz daha gidermiş onarmış olabilir.” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Engin Altay, İslam İşbirliği Teşkilatı İstanbul Zirvesi’nde Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak ilan edilmesi kararına ilişkin şunları söyledi: “Türkiye derhal hiç vakit kaybetmeden Doğu Kudüs’te Filistin Büyükelçiliğini hemen bugün açmalıdır. Kudüs ile ilgili güzel duyguları söylemekle Kudüs’ün değeri ve önemi hissettirilemez. Madem böyle madem bu iş uluslararası  anlaşmalara rağmen bu raddeye getirilmiştir Türkiye Cumhuriyeti bu vesileyle belki bölgede Ortadoğu’daki kaybettiği itibarını da biraz daha gidermiş onarmış olabilir. Buradaki yaklaşımımız  samimidir. Yapıcı muhalefettir. Biz Türkiye’ye yönelik dıştan gelecek her türlü tehdide karşı devletimizle ve hükümetle birlikte bu millete ve bu topraklara kol kanat germe açısından samimiyiz ve kararlıyız. Her türlü sosyal, siyasal desteğe hazırız. Dünya şunu bilmeli; Türkiye içerde siyasiler kavga edebilir ama Türkiye’nin ulusal bir sorunu, bölgeyle ilgili bir sorunu olduğu zaman iktidar ve muhalefet et tırnak gibidir anlayışını dünyaya hissettirmemiz lazım.