Türkiye için AB Üyesi ‘Yanılsama’

147

İngiltere’de yapılacak olan “Brexit” referandumuna 1 hafta kala AB’den çıkılmasından yana olanların yürüttüğü Türkiye karşıtı kampanya nedeniyle Türkiye, İngiliz basınında tartışılmaya devam ediyor.

Ayrılıkçı kampanyayı yürütenlerin İngiliz Başbakanı David Cameron’dan Türkiye’nin AB üyeliği için veto kullanma “garantisi” istedikleri kaydedildi. “AB üyesi hiçbir ülkenin Türkiye’nin üyeliğine istekle bakmadığı” yorumu yapıldı.

Daily Telegraph, ayrılıkçı kampanyanın önde gelenlerinden eski Londra Belediye Başkanı Boris Johhson ve Muhafazakâr siyasetçi Michael Gove’un, David Cameron’dan Türkiye’nin “asla AB üyesi olmayacağına dair garanti” istediğini belirtti.

“HİÇBİR AB ÜLKESİ TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNE İSTEKLE BAKMIYOR”

Guardian başyazısında, “AB üyesi hiçbir ülkenin Türkiye’nin üyeliğine istekle bakmadığını” belirtirken Türkiye’ye vize muafiyeti bir “yanılsama” olarak değerlendirildi.

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı kazanması için hükümetin 72 kriteri gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti. Bu şartlardan birinin “Erdoğan rejiminin siyasi muhalefeti ezmekte kullandığı terörle mücadele yasası” olduğunu kaydetti.