TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

0
163

TÜİK verilerine göre aralık ayında genel enflasyon %13,58 artmış, buna göre yıllık genel enflasyon ise %36,08, altı aylık enflasyon ise %25,4 olmuştur.


2022 yılının ilk gününde halk yapılan zamlar ile güne başlayarak: Elektrikte %127, doğalgazda %25, vergi, resim ve harçlarda %36, köprülerin geçiş ücretlerinde ise %25 oranında zam yapılmıştır. Temel gıda maddelerinde ise sadece son bir ay içinde yaşanan artış 25’i aşmıştır. Son bir yılda yaşanan artış ise %80’i bulmuştur. Son bir yılda elektrik %155, doğalgaz %43 zamlanmıştır. Ülkede, dört kişilik bir ailenin hem açlık hem de yoksulluk sınırı son bir yılda yüzde 55, açlık sınırı 4 bin TL yoksulluk sınırı ise 13 bin TL’yi aşmıştır.


Barınmadan, gıdaya, elektrikten ulaşıma kadar tüm ürünlerde fiyat artışları yaşanırken memura, emekliye yapılan zam enflasyon karşısında değerini kaybetmiş para cebe girmeden değerini yitirmiştir.
Bu bağlamda;

- Reklam -


Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, TÜİK tarafından dahi enflasyonun yüksek açıklanması karşısında halkın yaşamsal ürünlere erişmesi için herhangi bir ekonomi paketi planınız var mıdır?


Yapılan bu zamların halkı daha da yoksullaştırdığını öngörerek geri çekilmesi noktasında bir planınız var mıdır?
Elektrik, su, doğalgaz ve temel gıda ürünlerinden alınan KDV’nin indirilmesi için bir planınız söz konusu mudur?
Hazine ve Maliye Bakanlığı, fiyatların genel seviyesinde yaşanan sürekli artışın engellenmesi için ne yapacaktır?
Faizle mücadele adı altında hayata geçirilen Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı çalışmasının fiyatlara yansımamıştır. Bu durumda enflasyonun durdurulması için sürekli zam mı yapılacaktır?

- Reklam -