Turkcell’in 4.5G’si Avrupa ve Amerika’yı solladı

0
150
- Reklam -

Turkcell, uygulamaya konmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçen 4.5G’nin Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa,  İngiltere, İspanya ve İtalya’nın lider mobil operatörlerini geride bıraktığını ileri sürdü. Turkcell müşterilerinin ortalama indirme hızı 53.4 Mbps olurken, yükleme hızları ise 18.6 Mbps’ye ulaştı.

4.5G uygulamasının başlamasının üzerinden bir yıl geçmesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yatırımlarıyla dünyanın en güçlü 4.5G altyapılarından birini Türkiye’ye kazandırdıklarını, bu alanda dünyanın lider operatörlerini geride bırakarak Türkiye’yi en hızlı 4.5G ile buluşturduğunu söyledi.

Terzioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Turkcell Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa,  İngiltere, İspanya ve İtalya’nın mobil operatörleri arasında, 2 GB’lik internet paketlerinin maliyetleri dikkate alınarak yapılan hesaplamada en uygun fiyatla mobil data sunan şirket oldu.

- Reklam -

4.5G ile geçen bir yılda data kullanımı yüzde 92 artarak 602 milyon GB’ye ulaştı

Terzioğlu, 4.5G ihalesinde en yüksek frekansları alan Turkcell, sadece illerde değil tüm ilçelerde de 4.5G kapsamasını tamamladığını belirtti. 4.5G kapsamasını yüzde 82.5’e çıkardıklarını dile getiren Terzioğlu, Turkcell’in 4.5G müşteri sayısının da 26 milyona dayandığını vurguladı. Turkcell müşterilerinin 4.5G ile birlikte data kullanımlarını artırdığına işaret eden Terzioğlu, bir yıl boyunca toplamda 602 milyon GB’ye yakın data kullandıklarını, bu rakamın önceki yıla göre kullanımlarını yüzde 92 artış anlamına geldiğini kaydetti.

4.5G ile geçen yaklaşık bir yılı değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları söyledi:

“4.5G ihalesinde yaptığımız yatırımla Türkiye’de 4.5G’de liderliğimizi ilan etmiştik. Ancak bunun bizim için yeterli olmadığını biliyorduk. Amacımız ülkemiz insanına dünyanın en yüksek mobil internet hızını gerçek 4.5G deneyimiyle sunmaktı. Bunun için yatırımlarımızı ara vermeden sürdürdük ve sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyi altyapılarından birini kurarak 2020’lerin teknolojileriyle hizmet vermeye başladık. Aradan geçen yaklaşık bir yıllık zamanda sadece illerimizi değil tüm ilçelerimizi de 4.5G ile donattık. Yakın zamanda köylerimizi de 4.5G ile buluşturacağız. Bırakın Türkiye’yi, Avrupa ve Amerika’daki insanlardan daha hızlı mobil internet erişimi imkanı sunuyoruz. Hatta bu hıza onlardan daha uygun fiyatlarla ulaşmalarını sağlıyoruz. Bu da bizi fiyat ve performansta dünya liderliğine taşıyor.”

Bilgiye erişimi sadece data hizmetiyle sınırlı tutmadıklarının altını çizen Terzioğlu, “Sunduğumuz dijital servislerle de müşterilerimizin aldıkları bilgilerle hayatlarını zenginleştirip kolaylaştırmalarına yardımcı oluyoruz. BiP, Turkcell TV+, lifebox, Goller Cepte, fizy, Hesabım, Dergilik ve Turkcell Akademi uygulamalarını indiren müşteri sayımız, 4.5G’nin etkisiyle son bir yılda iki kattan fazla artarak 44.2 milyona yükseldi. Tabii ki bugün geldiğimiz noktayı da yeterli bulmuyoruz. Türkiye’nin Turkcell’i olarak üzerimizdeki sorumluluğun farkındayız. Bunun için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bir yandan 4.5G’de yeni terminallerin gelmesiyle birlikte insanlarımızı 800 Mbps, 1 Gbps hızlarla buluşturmayı planlarken bir yandan da geleceğin teknolojilerinde ülkemizin de söz sahibi olması için çalışıyoruz. 4.5G teknoloji liderliğimizi 5G’de de sürdürmek ve öncü rolümüzü sürdürmek amacıyla 5G teknolojilerinin geliştirilme sürecinde aktif rol alıyoruz. Bu amaçla özellikle son 1 yıldır hem ulusal hem de global ölçekte çok önemli işbirlikleri yapıyoruz” dedi.

Kaan Terzioğlu yerli teknolojilerin kullanımı konusunda da üzerlerine düşeni yaptıklarını yerli baz istasyonu için 250 adet sipariş verdiklerini ifade etti. 4.5G’nin birinci yılına doğru giderken en çok mobil internet kullanan il 56 milyon GB ile İstanbul oldu. İstanbul’un dışında mobil internet kullanımının en yoğun olduğu iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Mersin, Konya ve Gaziantep olarak yer aldı. Türkiye’deki en çok data tüketimi ise yaklaşık 2,5 milyon GB ile 18 Aralık günü yaşandı.

“4.5G ile Türkiye’yi 10 milyar dolarlık ek yükten kurtardık”

Türkiye’nin 4G yerine 4.5G’ye geçerek 10 milyar dolarlık ek yükten kurtulduğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Türkiye’nin 3G’den 4G’ye geçmek yerine Cumhurbaşkanımızın tavsiyesiyle daha ileri bir teknoloji olan 4.5G’ye geçmesiyle, ekonomiyi 10 milyar dolarlık yükten kurtardık. Bu teknolojiyle 5G’ye geçmek çok daha az yatırımla daha kolay olacak” dedi.

Geçen yıl düzenlen 4.5G frekans ihalesine de değinen Terzioğlu bu ihalede en yüksek bedelle en fazla frekansı aldıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“İhalede rakiplerimizden fazla frekans alarak en yeni teknolojiyi ülkemize kazandırdık. Kullanım hakkı kazandığımız frekanslar için 5 milyar 560 milyon liranın üzerinde bir rakam ödedik. Ayrıca 933 milyon lirayı aşan KDV’nin de maliyenin kasasına girmesini sağladık. Böylece ülkemizi ileri teknoloji ile tanıştırırken ülke ekonomisine de kaynak sağladık. 4.5G ile hem devletimiz hem de milletimiz kazanmış oldu.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz