Türk Toraks Derneği’nden TEPAV raporuna tepki

0
16
- Reklam -

Türk Toraks Derneği, Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı’nın (TEPAV) Tütün Kontrolü Raporu hakkında bir değerlendirme yaptı.

İBRAHİM ETHEM ÜNAL- Türk Toraks Derneği, Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı’nın (TEPAV) Tütün Kontrolü Raporu hakkında bir değerlendirme yaptı. TEPAV tarafından raporun tanıtıldığı bir toplantıda tütün karşıtı hekimlerin de yer aldığını ama bunun tamamen bir yanıltma politikası olduğunu ifade eden Türk Toraks Derneği, yanıltıcılığın tütün bağımlılığının farklı yollardan daha da artmasına hizmet edeceğini söyledi. Dernek ayrıca raporda tütün endüstrisinin izlerinin de açık olarak görüldüğünü savundu.
“TÜTÜN ENDÜSTRİSİ VAKIF YOLUYLA LOBİ ÇALIŞMALARI YAPIYOR”
Türk Toraks Derneği tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Sigaranın kansere neden oluyor olması ve sağlığa verdiği zararlar 1950’li yıllardan itibaren çeşitli bilimsel yayınlarla kanıtlanmış, 50 yıl devam etmiş olan İngiliz doktorları çalışması ile de sigara kullanan her iki kişiden birinin sigaraya bağlı bir hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. Bu bilimsel kanıtlar doğrultusunda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere tüm dünyada pek çok tıbbi meslek örgütü tütün mücadelesine başlamıştır. Bugüne değin 190 üzerinde ülke tarafından imzalanmış olan DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) 2003 yılından itibaren tütün mücadelesinin yasal zeminini oluşturmuş ve küresel olarak uygulanmaya başlanmıştır. Tütün kontrol politikalarının geliştirilmesi ve tütün kullanımına yönelik mücadelelerin sonucu olarak 2010 yılından itibaren tütün endüstrisi yüzünü değiştirerek daha az zararlı ve dumansız oldukları iddialarıyla başta elektronik sigaralar olmak üzere yeni jenerasyon tütün ürünlerini pazara sürdü. 1950’lerde yapılan sigara reklamlarında görmeye alışık olduklarımıza benzer biçimde öncelikle 14-25 yaş arası gençler ve kadınları hedefleyen, toplumun tüm kesimlerine hitap eden ünlülerle ve sosyal medya öncüleriyle yapılan reklamlar sonucu aralarında hiç sigara içmeyi düşünmeyenlerin bile olduğu elektronik sigara kullanıcı kitlesi oluştu. Bunun sonucunda elektronik sigara kullanımının yasal olduğu batı ülkelerinde genç ergenlerde elektronik sigara kullanım oranı 2011’deki yüzde 2-3’lerde iken, günümüzde yüzde 40’lara ulaşmış durumdadır. Öte yandan tütün endüstrisi tarafından zararsız diye piyasaya sunulan elektronik sigaranın sağlığa zararları ile ilgili bilimsel kanıtlar birikmektedir. Tıpkı elektronik sigaralarda olduğu gibi, zararı azaltılmış ve dumansız olduğu savıyla satışa sunulan ısıtılmış tütün ürünlerinin pazarlama faaliyetleri için 2017 yılında tütün endüstrisi fonları ile “Dumansız Hava Sahası Vakfı” isminde bir vakıf kuruldu. Endüstri, bu vakıf aracılığı ile yoğun lobi çalışmaları ve çeşitli derneklerle iş birliği yaparak yeni jenerasyon tütün ürünlerinin satışı yasak olan ülkelere de girmesini sağlamaya çalışmaktadır.
Ülkemizde şu anda yeni jenerasyon tütün ürünlerinin satışı yasak olmasına rağmen tütün endüstrisi önemli bir pazar olarak gördüğü Türkiye’ye bu ürünleri sokabilmek için uzun süredir çabalamaktadır.
“RAPORUN AYRINTILARINDA TÜTÜN ENDÜSTRİSİNİN İZLERİ VAR”
Son olarak geçtiğimiz hafta Dumansız Hava Sahası Vakfı ile iş birliği içinde olduğu bilinen Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) 21 Ekim’de “Türkiye’de Tütün Kullanımını Kontrol Altına Almanın Ekonomisi: İnceleme Raporu-Arz, Talep, Sağlık ve Kamu Politikası Boyutları” raporunu tanıtmak üzere bir toplantı düzenlemiş ve bu toplantıya tütün karşıtı çalışmaları olan hekimleri de davet etmeye çekinmemişlerdir. Bu raporun ayrıntıları incelendiğinde ne yazık ki tütün endüstrisinin izleri açık olarak görülmekte ve Türkiye’de gençlerin sigaranın zararlarından korunabilmesi adı altında gençleri farklı alternatiflere yönlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Tütün endüstrisi bu yanıltıcılığın tütün bağımlılığının farklı yollardan daha da artmasına hizmet edeceğini bilmektedir. Toplum sağlığı adına tütün bağımlılığı ve tütün kontrolü mücadelesini yıllardır sürdüren Türk Toraks Derneği olarak gençlerimizi tütün endüstrisinin yeni tuzağından korumak ve sigara dışı yeni nesil tütün ve nikotin ürünlerinin ülkemize girişini engellemek için tütün endüstrisi ile ilişkisi olan tüm girişimlerle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

- Reklam -