Türk Telekom teknoloji devlerini buluşturacak

77

Türk Telekom Grubu, dünyada 5G teknolojisinin yol haritasını belirleyecek en önemli girişimlerden biri olarak kabul edilen Avrupa Birliği COMBO Projesi’nin değerlendirme toplantısına ev sahipliği yapacak.

İSTANBUL- Gruptan yapılan açıklamaya göre Türkiye, dünyadaki teknoloji gündeminin ana konularından biri olan 5G konusunda Türk Telekom Grubu’nun katkılarıyla önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Türk Telekom Grubu, Avrupa Birliği COMBO Projesi’nde Türkiye’yi temsil ederek 5G teknolojisinin gelişimine öncülük edecek. Grup, COMBO Projesi’ne grup şirketi ARGELA ile katılacak.
Tüm dünyada artan veri trafiği ve gelişen ihtiyaçlar çerçevesinde sabit ve mobil ağları kaynaştırma yönünde AB ülkeleri tarafından geliştirilen COMBO projesi; sabit, Wi-Fi ve mobil ağ hizmetlerini tasarlanacak ortak bir ağ mimarisinde birleştirmeyi hedefliyor.
Türk Telekom Grubu da iştiraki ARGELA ile AB’nin COMBO ile 5G konusunda attığı adımlara aktif destek veriyor.
İstanbul ARGELA ofisinde 14-17 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenecek COMBO Projesi değerlendirme toplantısında Avrupa’nın dev operatörleri, en önemli üreticiler ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen akademisyenler 5G’ye dair son dönem faaliyetlerini ve 5G odaklı gelecek döneme yönelik hedeflerini masaya yatıracak.
Toplantıda telekomünikasyon sektörünün öncü firma ve kuruluşları 5G ve 5G’yi etkinleştirici teknolojiler, yazılım tanımlı ağlar, ağ sanallaştırması ve geleceğin şebeke yapısı üzerine çalışmalar yapacak.
Toplantıda ayrıca, 5G standartlarının belirlenmesi ve bu konuda güç birliği için yol haritası oluşturulması yolunda da önemli adımlar atılacak.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Grubu Üst Yönetici (CEO) Rami Aslan, Avrupa için 5G’nin yol haritasını çizen projede Türkiye’yi temsil eden tek kurum olduklarını bildirdi.
Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde güvenilir ve yüksek performanslı veri altyapılarına olan ihtiyacının kritik bir rol oynadığını bildiklerini aktaran Aslan, grup olarak 81 ile yayılan altyapıları ile Türkiye’nin iletişim ve veri aktarımına dair ihtiyacını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılayacaklarını dile getirdi.
Sahip oldukları fiber altyapının gelecek nesil mobil ağların başarısı için üstlendiği hayati rolün farkında olduklarını ve yatırımlarıyla gurur duyduklarını anlatan Aslan, Türkiye’de henüz 4G teknolojileri için altyapı çalışmaları tamamlanmadan 5G üzerinde çalışmaya başladıklarını ve Avea markalarıyla MOTO (Mobile Opportunistic Traffic Offloading) adı verilen ve Avrupa Birliği Çerçeve Programları Araştırma Fonu desteğiyle başlatılan projeyle 5G’nin yol haritasını çizen konsorsiyuma dahil olduklarını anımsattı.
Aslan, “Aynı zamanda Avrupa’da 5G projesinin yol haritasını çizecek olan AB destekli CROWD (Connectivity Management for Energy Optimised Wireless Dense Networks) projesine de tek operatör olarak seçilmiştik” ifadelerini kullandı.
Açıklamada Aslan’ın şu görüşlerine de yer verildi: “Bugün COMBO projesine destek verip AB’nin teknoloji devlerini Türkiye’de ağırlamaya hazırlanıyoruz. Kapsamlı telekom uzmanlığımızı, COMBO Projesi kapsamında Avrupa’nın teknoloji devleriyle gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmalarımızla göstermeye devam ediyoruz. Tıpkı geçmişte olduğu gibi, gelecekte de Türk Telekom Grubu olarak yeni nesil ağların şekillendireceği yeni dönemin yol göstericisi rehberi olmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin gelişimini destekleyecek her türlü teknolojinin can damarı olmayı sürdüreceğiz. Biz Türkiye’yi yeterli düzeyde bir teknolojiden, en gelişmiş, akıllı ve çığır açan bir dijital ortama taşımak için buradayız. Toplantı, 5G’nin dünyadaki yol haritasında önemli kilometre taşlarından biri olacak. 5G ve 5G’yi etkinleştirmeye yardımcı teknolojiler için yapılacak her girişimde hem yerel hem de küresel ölçekte itici güç olmaya devam edeceğiz.”