Türk Öğün Çalış Güven !!!

0
129

Atatürk’ün bu sözü her ne kadar artık sadece okullardaki büstlerde yazılı kalmış durumda olsa da ve buradaki öğün kelimesi övünmek olarak yanlış anlaşılmış olsa da çok manidardır aslında !!!


Her Türk’ün aklını kullanması çalışması ve kendine olduğu kadarda devletine milletine ve devletinin kurumlarına güvenmesi gerektiğinin altını çizerek bir yol haritası belirlenmiştir burada , her ne kadar bizler günümüzde üstünü çizmiş olsak da !!!
Nitekim ne çalışıyor ne aklımızı kullanıyor ve ne de güvenebiliyoruz kimseye …
Tersten okumak gerekiyor belki cümleyi önce en temel olan güven duygusuna sahip olunmalı sonra aklımızı kullanarak çalışılmalı ve muasır medeniyetler düzeyine gelmeliyiz toplum olarak…


Güven imanla inanmayla doğru orantılı bir kelimedir güvenmeden inanamazsınız!!! Kendini koşulsuz şartsız teslim edebilen insanlar içindir zira güven duygusu!!!

- Reklam -


Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine baktığımızda da güven yine en temel ihtiyaçlardan sayılmış piramitin en alt kısımlarında yerini almıştır.Yani insanoğlu yeme içme barınma ihtiyaçlarının giderilmesiyle beraber güvende de hissederek ancak bir üst merhaleye geçiş yapabilir ve sosyalleşme ait olma ve kendini gerçekleştirmeye doğru yol alır.


Yıllardır neden ülkemizin yeterince gelişemediğinden ,halkımızın okumadığından ,kendini geliştirmediğinden dem vurur dururuz peki hiç düşündük mü acaba insanımızın temel ihtiyaçları daha tam karşılanamıyorken yeme içme giyinme ve barınmada takılı kalmış bir halk varken elimizde nasıl bir üst dereceye dahil olacaktır bunlar nasıl gelişecektir ülkemiz?


Karnını zor doyurabilen yoksulluk sınırına mahkum hayatlar yaşarken geçim sıkıntısı ve gelecek kaygısıyla boğuşurken nasıl kendini gerçekleştirme yolculuğuna çıkılabilir?


Gençlerimiz artık ülkesinde yaşamak istemiyor burada geleceklerinin güvende olmayacağını düşünüyor haklı olarak çünkü ülkede okul okumak bir akrabasının referansı kadar işe yaramamakta,torpil eğitimin yerini parti üyeliği de liyakatın yerini almış durumda !!!

Artık işsiz sayısı çalışandan fazla.Devleti temsil etmesi gereken kurumlar siyasilere hizmet etmeyi kendine görev edinerek halkı için değil partililer için çalışmakta!!!


Böyle bir anlayışla yönetilen ülke elbette Dünya Değerler Araştırmasında güven duygusunun en düşük ülkelerinden birisi olacaktır. Elbette önce insanların kendilerine olan güvenleri sonra diğer insanlara olan güven duyguları ve sırasıyla devlet kurumlarına basın yayın organlarına siyasilere olan güvenleri de kalmayacaktır.
Öğünen Çalışan ve Güvenen değil gelecekten beklentisi kalmayan mutsuz umutsuz bir nesil var artık elimizde hayırlı olsun !!!
Ülkeyi bu günlere getirenlerindir tüm vebal!!!
Güven artık zihinlerde nostaljik bir duygu tıpkı Atatürk’ün büstünde yazılı kalan cümle gibi…
Vesselam…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz