Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği’nin aldığı 18 kişilik kadroda 11 yabancı olmasına ve ilk 11’in tümünün yabancılardan kurulabilmesine imkan veren kararı her ne kadar bazı medya kuruluşlarında “devrim” diye nitelendirilse de bence Türk futboluna ağır bir darbedir.
Maddeler halinde sıralayalım:
1)Bu kararla Türk futbolcular takımlarda yer bulamayacak, ancak alt liglerde kendilerini göstermeye çalışacaklardır. Sonuçta bundan en fazla zararı milli takım görecek, teknik direktörler doğru düzgün bir takım kurmakta büyük zorluk çekeceklerdir.
2)İngiltere ve İspanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde benzer uygulamaların olması bunun Türkiye için de doğru olacağını göstermez. Avrupa’da nüfus hızla yaşlandığı için takımlar kendi ülkelerinden futbolcu bulmakta zorlanmakta, yabancı oyuncuya ihtiyaç duymaktadır. Bizde farklı bir tablo vardır. Nüfusumuz 77 milyonu aşmıştır ve bunun içinde genç nüfus oranı yüksektir. Yani Türkiye futbolcu altyapısı açısından Avrupa’nın en verimli ülkesidir.
3)Alınan kararla sadece futbol geriye gitmeyecek, ülke kaynaklarının bir kısmı transfer ücreti olarak dünyada kariyerlerini tamamlamış ve meslek hayatlarının son demlerinde iyi paralar kazanmak isteyen futbolculara aktarılacaktır. Bundan futbolcuların yanı sıra transferlere aracılık edecek olan kişi ve kuruluşlar da kârlı çıkacaktır.
4)Yabancı futbolcu transferi Türkiye’de futbol kalitesini artırmayacağı gibi futbol takımlarına olan taraftar desteğini de ciddi biçimde azaltacaktır. Çünkü yabancı futbolcular takım ruhu, forma aşkı gibi duygulardan yoksundurlar, futbola tamamen profesyonel gözle bakmaktadırlar. Böyle bir anlayış taraftar-takım diyaloğunu olumsuz biçimde etkileyecek, taraftarı tribünlerden iyice uzaklaştıracaktır.
5)Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği’nin söz konusu kararı açıklarken, “Uygulamanın esas amacı yerli oyuncuları teşvik etmek, alt yapıdaki oyuncu sayısını artırmaktır” gerekçesini ortaya koyması tek kelimeyle komiktir. Ana takımın ilk 11’inin yabancılardan oluşacağı bir takımda alt yapının esemesi okunmaz.
++
Peki ne yapılmalıydı?
Doğru olan galiba şudur:
1)Özel yetiştirilmiş teknik ekipler, futbol yeteneği olan çocukları henüz ilkokul aşamasındayken keşfetmeli ve onları futbol okullarına yönlendirip yetiştirmelidir.
2)Her mahalleye cim sahalar yapılmalı, gençlerin buralarda spor yapmasına ve özellikle de futbol oynamasına imkan tanınmalıdır.
3)Futbol kulüpleri zengin iş adamlarının oyuncağı olmaktan kurtarılmalı, anonim şirket statüsüne kavuşturulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz