TÜRK EĞİTİM VAKFI 55’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ
KAPSAMINDA ANKARA’DA BURSİYERLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

0
164
- Reklam -

Türk Eğitim Vakfı (TEV) 55’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla yönetim olarak mezun bursiyerleri ve mevcut bursiyer öğrencileri ile Ankara’da düzenlenen yemekte bir araya geldi. Tüm mal varlığını TEV’e bağışlayan duayen gazeteci ve 24 Saat Gazetesi köşe
yazarı Orhan Gürdil, gençlerin eğitiminin ülkemiz geleceği için önemine dikkat çekti.

ESMA ALTIN- TEV 55’inci kuruluş yıldönümü kapsamında bir araya gelen TEV yönetimi mezun bursiyerleri ve mevcut bursiyerleri ile Ankara’da düzenlediği yemek organizasyonunda buluştu. En önemli yatırımın günümüzde eğitime olduğunu belirten TEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekbaş, bunun için de insan yetiştirmenin önemine dikkat çekerek; “TEV’in kurulması insana yapılan yatırımın öneminin bir kanıtıdır. İnsana yapılan yatırımı daha sonraki yıllarda fırsat eşitliği yaratarak TEV geliştirdi ve bugün bir doku haline dönüştürdü. Gerek eğitim bursu gerek başarı bursu, yurtdışı ve yüksek lisans bursu, Türkiye’de meslek liselerine burslar, eğitim kurumlarında ve yurtlarda verilen faaliyetlerle birlikte bugün gerçekten bir holding düzeyinde faaliyetini devam ettirmektedir. Bunları yaparken en büyük desteği bağışçılarımızdan aldık.” dedi.
‘GENÇLERİMİZ TÜRKİYE’Yİ İLERİYE TAŞIYACAK AYDINLIK YÜZLERDİR’
Yönetim Kurulu Başkanlığın yanı sıra içeriden gelen ve TEV Yurtdışı Mezun Bursiyeri, Burs Komisyonu Başkanlığını uzun yıllar yürüten, üstün başarı bursu programının mimarı Tekbaş, TEV kuruluşun ve gençlerin eğitiminin öneminden bahsederek şunları anlattı; “TEV 1967 yılında gönlü zengin 205 bağışçının bir araya gelmesiyle kurulmuş bir vakıftı. Bunların içinde yer alan Vehbi Koç, diğer 204 bağışçıdan sadece bir tanesidir ve eşit şartlarla kurmuşlardır. Ben de bu vakfın bir bursiyeri olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. 1972 yılında vakıftan aldığım burs ile Amerika’ya gittim ve 1974 yılında Türkiye’ye döndükten sonra bugüne kadar vakfın içinde yer aldım. Vehbi Koç Bey bizimle sohbet ederken, TEV’i gönlü zengin bağışçılara ve bursiyerlere emanet ediyorum derdi. Ben de kendisine bu emaneti devraldığımı söylemek istiyorum. Benimle birlikte Mart 2017’de yönetim kuruluna seçilen arkadaşlarımızın 5’i TEV bursiyeri. Biz de elimizden geldiği kadar TEV’i ileriye taşımaya, bayrağı daha ileriye götürmeye çalışıyoruz, çalışacağız.”
En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna vurgu yapan Tekbaş, TEV’in kurulmasının insana yapılan yatırımın öneminin bir kanıtı olduğunu belirterek şunları söyledi; “İnsana yapılan yatırımı daha sonraki yıllarda fırsat eşitliği yaratarak TEV geliştirdi ve bugün bir doku haline dönüştürdü. Gerek eğitim bursu gerek başarı bursu, yurtdışı ve yüksek lisans bursu, Türkiye’de meslek liselerine burslar, eğitim kurumlarında ve yurtlarda verilen faaliyetlerle birlikte bugün gerçekten bir holding düzeyinde faaliyetini devam ettirmektedir. Bunları yaparken en büyük desteği bağışçılarımızdan aldık. Kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Ulu Önder Atatürk’ün söylediği ‘fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek’ olgusunu kendimize misyon edindik ve bu doğrultuda demokratik, laik, sosyal hukuk devleti içinde nesillerin yetişmesine ve Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltmek, Türkiye’yi gelecek yüzyıllara taşıyacak nesilleri yetiştirmek için uğraşıyoruz. TEV bursiyerleri de etkinliklerimizde, faaliyetlerimizde kendilerini hissettiriyorlar. Onlardan beklentilerimiz çok yüksek. Bu TEV olarak bizim değil, Türkiye Cumhuriyetinin beklentisidir. Gençlerimiz Türkiye’yi ileriye taşıyacak aydınlık yüzlerdir. Onlarla gurur duyuyoruz.”


‘BİZDEN SONRA GELECEK ÇOCUKLARA EMEĞİMİZ OLSUN İSTEDİK’
Eşi ile birlikte gazeteci olarak uzun yıllar bu mesleğe hizmet ettiklerini ve halen 24 Saat Gazetesinde köşe yazarı olarak devam ettiğini belirten Gazeteci Orhan Gürdil, uzun yıllar çocuk sahibi olamadıklarını, bu nedenle kendilerinin olmasa da ülkemiz gençlerine faydalı olabilmek adına eşiyle tüm mal varlıklarını TEV’e bağışladıklarını anlatarak; “Çocuğumuz olmasını çok arzu ediyorduk ama olmadı. Eşim de madem çocuğumuz olmadı bizden sonra gelecek çocuklara bir emeğimiz olsun dedi. Hatta kadim dostum Zeki Müren’e danıştım ve kendisi de mal varlığını bağışla dedi. Bunun üzerine İstanbul’daki evimi, Ankara’daki evimi, bankadaki paramı ve arabamı TEV’e bağışladım.” diye konuştu.
‘260 BİNİN ÜZERİNDE GENCİMİZE BURS SAĞLADIK’
TEV Şubeler Genel Koordinatörü Ömer Turna, TEV’in kuruluş amacından söz ederek şunları dile getirdi; “Ülkemizin en önemli sorununu eğitimde gören bir grup aydın Vehbi Koç önderliğinde bundan tam 55 yıl önce eğitim alanında ne yapabiliriz düşüncesiyle yola çıktılar. Eğitim Anayasamıza göre devletin asli ve sürekli görevi olmakla birlikte destek mahiyetinde TEV’i kurdular. Amaçları; nitelikli, başarılı ancak ekonomik desteği ihtiyacı olan gençleri burs yoluyla destekleyip ülkemize kazandırmak. Bir taraftan eğitime erişimde çok önemli görevler üstlenen TEV bu yıl da Türkiye’deki sosyal barışın sağlanması anlamında da çok büyük katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda bugüne kadar 260 binin üzerinde burs vermiş, 31 eğitim kurumu yaptırmış, eğitimin niteliğinin artırılması ile ilgili onlarca sempozyum, panel düzenlemiş. Ayrıca okumak için yurtdışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak üzere 3 kız öğrenci yurdunu işleten ve Türkiye’de tek örnek üstün yetenekli çocukların devam ettiği TEVTOM adı altındaki bir okulu işleten bir yapıya kavuşmuştur.”
Eğitim konusunda ilgili tüm kurum, kuruluş ve STK’ların işbirliği içinde çalışması gerektiğini savunan Turna; “İçinde bulunduğumuz çağ 4’üncü sanayi devrimi olarak anılmakta. Bu devrimin en bariz özelliği biyoloji, dijital ve fiziksel olayın aynı vücutta toplanması, tekil bir düzene geçilmesi. Bunun sonucunda eğitim sistemimizde yeni dizayn yapılması gerektiği ihtiyacı doğmuştur. Bunu tek bir kurum yapamaz. Bu konuda işbirliği yapmak zorundayız. Yeni düzende biz var olacaksak mutlaka işbirliği yapmalıyız. Değerli bağışçılarımız hiç düşünmeden tüm mal varlıklarını TEV’e emanet ettiler. Emanetleri ehil ellerde. Gençlerimiz adına, ülkemiz adına sizlere çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

- Reklam -
- Reklam -