Ankara Yenimahalle belediye başkanlığı özel kalem müdürlüğünden bana telefon geldi. Şaşırdım, çünkü belediye başkanı ile tanışmıştım ama sadece bir defa geçmiş zamanda.

Yenimahalle belediye başkanı Sayın Fethi Yaşar, önümüzdeki bir zaman içinde belediyenin hizmete alacağı ‘’Kültür Merkezi’’ açılışına davet ediyordu.

CHP’li belediye Başkanı beni davet etmişti ve açılışı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yapacaktı ve benim de törende konuşma yapmamı istiyorlardı.

Neden davet edildiğimi anlayınca şaşkınlık yerine onur duydum.

CHP Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar, yapılan muhteşem Kültür merkezinin ‘’Turgut Özal Kültür Merkezi’’ adı ile halkın hizmetine sunmayı düşünmüştü.

Akabinde, aynı telefonu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun özel kaleminden aldım. Ve Kemal Bey’in açılışı yapacağını bana ilettiklerinde son derece memnun oldum.

Pazartesi akşamüstü, Turgut Özal kültür merkezinin açılışını, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediye Başkanı, Sayın Fethi Yaşar CHP Milletvekilleri, Belediye başkanları ve Turgut Özal mahallesi sakinleri ile beraber kurdele keserek hizmete açtık.

Tesisin açıldığı mahallenin adı Turgut Özal mahallesiydi. Son derece gururlandım. Merkezde, merhum Sadri Alışık kreşi de aynı şekilde açıldı ve halkın hizmetine girdi.

Merhum Sadri Alışık’ı tüm Türkiye tanır ve sever. Muhteşem bir sanatçı ve muhteşemde bir insandı. Torunu Sadri Alışık da törene davetliydi.

Sayın Başkan, Fethi Yaşar merhum Turgut Özal ile ilgili söylediği sözleri ve övgülerini duymak beni gururlandırdı.

Akabinde, Sayın Kılıçdaroğlu, hesap uzmanlığı döneminde merhum babam ile gecenin geç saatlerinde bir ekip olarak nasıl çalıştıklarını rahmetli babamın, çalışkanlığını, devlet adamlığını, mütevazılığını, herkesin fikrini almayı ve dinlemeyi çok sevdiğini anlattı.

Babamın aleyhine yapılan tüm karikatürleri, onu çizen karikatüristi telefonla arayıp, ‘’çok beğendim bana imzalısını gönderir misin dediğini’’ anlattım.

Aleyhine çizilen karikatürlerin Başbakanlık konutuna duvarlarına çerçevelenip asıldığını söyleyen Sayın Kılıçdaroğlu, oraya toplantıya gittiğinde o karikatürleri babamın onlara gösterdiğini hatta yabancı misafirlere, karikatürleri tercüme bile ettiğini gülümseyerek anlattı.

12 Eylül darbesi sonrası CHP kapatılmıştı.Merhum Turgut Özal, 1983 sonrası Başbakanlığı döneminde, SHP’nin rakibiydi. SHP daha sonra CHP ile birleşti.

Merhum Özal’ın Başbakanlığı sırasında merhum Erdal İnönü muhalefet idi. Sağ ve sol diye adlandırılan bu iki lider o dönemlerde rakip oldular ama hiçbir zaman birbirlerini düşman olarak görmedikleri gibi ülkenin önemli konularında, birbirleri ile hep istişare ederek Türkiye için uğraştılar.

Allah hepsine rahmet etsin.

Türkiye’nin geleceğinin parlak olması için, siyasilerin eskisi gibi hoşgörülü, toleranslı ve birbirlerine saygılı olurlar ise, toplum aynı yolu takip edecektir.

Kutuplaştırma, kendi saflarını sıklaştırma gibi davranışlar, siyasilere kısa vadede oy getirebilir ama orta ve uzun vadede halkın bölünmesine ve parçalanmasına zemin hazırlar.

1970’lerde kutuplaşma, bölünme ve parçalanmanın ülke insanlarımızı nasıl yok ettiğini çok acı bir şekilde yaşadık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz