Ana Sayfa Gurme Tura Ocakbaşı lezzete çağırıyor

Tura Ocakbaşı lezzete çağırıyor

-

İsmi, Metin Oktay’dan geliyor

Tura Ocakbaşı, dana şaşlık ve Adana kebabıyla lezzete çağırıyor

Ankara’nın Lezzet Durakları” nda efsane futbolcu Metin Oktay’ın belleklere kazınan, “Galatasaray`da kaptanlık yaptığım zamanlarda yazı-tura atılacağı vakit hep tura derdim. Varsın Atam`ın silüeti yere değmesin” sözünden ismini alan Tura Ocakbaşı’na konuk olduk.

Adana Kebap

Gaziosmanpaşa’da Kuleli Sokak’ta bulunan Tura Ocakbaşı yaklaşık bir yıldır hizmet veriyor. Sahibi 40 yaşındaki İlhan Demirbaş bu mesleğe deyim yerindeyse komilikten tırnaklarıyla kazıyarak gelmiş.

Çocukların kısmeti

İstanbul’da tanınmış işletmeciler Kaya Demirel ve Emre Ergani’nin yanında yetişen İlhan bey, işletmeciliğin duayenlerinden aldığı öğretiyle Ankara’da ilk önce Yunan tavernası konseptinde hizmet veren Farabi Sokak’ta bulunan Komşu Restoran’ı açar. İlhan bey, Ocakbaşı ve kebapçılık konusundaki hayali ve ailesiyle birlikte Pazar günleri gelebilmek için de Tura Ocakbaşı’nı açmaya karar verir. Demirbaş ailesinin Komşu ve Tura ile ilgili çok güzel anıları da var. İlhan bey eşinin ilk çocuğuna hamileyken Komşu’yu, ikinci çocuğuna hamileyken de Tura’yı aldıklarını anlatıyor.

İlhan Demirbaş,

“Benim eşim de çocuğum da buraya geliyor. Onlar da burada yiyorlar. Temizlik ve lezzete önem veririm. Tura Ocakbaşı’nın bir özelliği olsun istedim. Çok iddialı değilim ama öncelikle lezzetler de öne çıkmak istedim ve bunu da konuklarımızın memnuniyetinden başardığımızı görüyorum”

diyor.

Turacan

Tura Ocakbaşı, Gaziosmanpaşa’da açılışı yılan hikayesine dönen ve içinden kule vinç çıkan şekilsiz binanın arkasında kalsa da lezzet düşkünlerinin uğrak yerlerinden biri olmuş. Belki ocakbaşından bir çok lezzetli kebaplar çıkabilir ama ben size dana şaşlık ve Adana kebabını önereceğim.

Dana şaşlık, kontrfileden yapılıyor. Et, iki parmak kalınlığında şerit gibi kesiliyor, aralarına küçük kesikler atılarak özel sosta marine edilerek 2 gün dinlendiriliyor. Daha sonra etlerin aralarında kırmızı biber ve soğan konularak kömür ateşinde pişiriliyor. Lokum gibi güzel bir lezzet. Fiyatı da ona göre 34 lira. Adana kebabı da ayrı bir lezzet. 180 gram gelen Adana’nın fiyatı da 24 lira. Mekanın en pahalı eti ise Küşleme. 180-200 gram arasında gelen bu özel lezzet ise 47 liradan veriliyor.

Ocakbaşı’nda kebaplardan Adanalı çakmak bakışlı Harun Sankar sorumlu. İşinin ehli ve çok güzel ve lezzetli kebaplar çıkarıyor.

Kavurmalı Humus

Tura Ocakbaşı’nın soğuk meze ve başlangıçları da Sivas Divriğili hemşehrim Taylan Baştuğ’un ellerinden çıkıyor. Hemşehrim diye torpil geçtiğimi sanmayın. Taylan, İzmir’de aşçılık okulunda okuduktan sonra mesleğini ilerletmek ve dil öğrenmek için İngiltere’ye gitmiş. Londra’da yaklaşık 9 sene restoranlarda çalışan Taylan, şimdilerde öğrendiklerini becerilerini konuklarına sunuyor. Birbirinden güzel mezeler çıkarıyor. Günde yaklaşık 30 çeşit meze hazırlanıyor. Ben sizlere özel olarak hazırlanan Turacan, kavurmalı humus ve Tura peyniri tavsiye edeceğim. Diğer mezeler bilindik ve mutlaka yemişsinizdir. Ama Turacan ile kavurmalı humusun lezzeti başka. Turacan, patlıcan ve üzeri kuşbaşı et, sos ve tereyağıyla zenginleştirilmiş. Peynir ise yine Tura’ya özgü, ceviz, badem ve Antep fıstığı karışımı.

Çok güzel, temiz ve sade bir ortamı olan Tura ocakbaşında bir kişi sadece et yemekleriyle 50-60 liraya, diğer içecekler de girdiğinde ise 80-100 lira arasında bir hesap ödeyebiliyor.
Tura Ocakbaşı iyi hizmet almak ve damağınızda tadı kalacak lezzetleri tatmak için ideal bir mekan. Dilerseniz ocakbaşında oturup kebabınızı yiyebilirsiz. Özellikle kış dönemi bana göre vazgeçilmez bir yer olabilir.
Her türlü kredi kartının geçerli olduğu mekanın otopark sorunu yok. Mekanın engelli ve çocuklu ailelerin pusetleriyle rahatça girebilecek olması da ayrı bir güzellik, kutlamak gerek.
Gittim, gördüm, yedim. Lezzetine diyecek yok. Yolunuzu düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.

Tura Ocakbaşı
Kızkulesi Sokak, No: 18
Gaziosmanpaşa-ANKARA
Tel: 312-447 00 91

Ahmet Temürtürkan
Ahmet Temürtürkanhttp://cesnitimur.com
40 yıllık gazeteci, Anka ve Anadolu Ajans'larında çalıştı. Son 6-7 yıldır ağırlıklı Ankara'da Mekanlar ile ilgili yazılar yazmakta. Ankara'da nerede ne yenir merak ediyorsanız yazılarını takip edebilirsiniz!

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.