Tüp bebekte başarısızlığa son veren yeni tedaviler

0
145

Çocuk sahibi olmak için tedaviye gereksinim duyan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2050 yılında infertilite sorunun daha da yaygınlaşacağı yönündeki uyarı bu alandaki bilimsel çalışmalara hız kazandırdı. 

TÜP bebek tedavisi sırasında başarısızlıkla sonuçlanan her süreç çiftlerin çocuk sahibi olma hayallerine kara bulut gibi çöküyor. Bu nedenle bilim için tekrarlayan implantasyon başarısızlığı yani embriyonun rahime tutunamaması sorunu çözüm aranan konular arasında ilk sırada yer alıyor. Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş konuyla ilgili olarak “Histeroskopi, Karşılaştırılmalı Genomik Hibridizasyon, ERA Testi gibi yeni yöntemler tüp bebek tedavisinde başarısızlığa son veren yeni tedavilerdir” dedi.
Çocuk sahibi olmak için tedaviye gereksinim duyan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2050 yılında infertilite sorunun daha da yaygınlaşacağı yönündeki uyarı bu alandaki bilimsel çalışmalara hız kazandırdı. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının nedeni ise çözüm aranan konular arasında en önemlisi. Bilim çiftlerin 3 tüp bebek denemesinde toplamda en az 4 tane kaliteli embriyo transfer edilmesine karşın gebe kalamaması durumunu ‘tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı’ olarak tanımlanmaktadır. Buradaki başarı kriterini embriyoların kalitesi etkilemektedir. Çiftler kaliteli embriyo geliştirmesine karşın embriyonun rahime tutunamaması sorunu yaşıyorsa hem embriyo hem de rahim kaynaklı faktörlerin dikkatlice incelenmesi gerekir.
TRANSFERDE ZAMANLAMA
ÇOK ÖNEMLİ
Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı nedenlerinden birisi embriyo transferinin zamanlamasıdır. Başarılı tedavi için rahmin embriyoyu kabul edebileceği uygun zamanda embriyo transferinin yapılması gerekir. Embriyonun tutunması, hatta tutunma sonrasında gebeliğin devam etmesini engelleyecek sorunlar saptanıp düzeltilmelidir. Çünkü bilimsel çalışmalarda tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının yaklaşık yüzde 25’inde transferin rahmin embriyoyu kabul edebileceği doğru zamanda yapılmadığı saptanmıştır. Rahimden kaynaklanan sorunların çözümü için ilk tercih histeroskopi yöntemi ile rahim içinin görüntülenmesi olmalıdır. Tüp bebek denemesi öncesi yapılan “Ofis Histeroskopiö ile rahmin embriyoyu kabul etme potansiyelinin arttığını gösteren birçok bilimsel çalışma vardır” dedi.
HİSTEROSKOPİ TECRÜBE
İSTEYEN BİR İŞLEMDİR
Bülent Tıraş, şunları söyledi; “Rahim içi ve duvarındaki hastalıkların teşhis ve tedavisinde histeroskopi yöntemi kullanılır. Çünkü yöntem; tanı ve teşhiste yanılma riskini en aza indirir. Ancak tecrübe isteyen bir işlemdir. Deneyimli ve bilgili uzmanlar tarafından yapılmazsa komplikasyonlar oluşabilir. Rahim içine histereskop ile girilerek rahim içi ve duvarından görüntü alır. Benzer operasyonlardan daha güvenilirdir. Rahim alınması durumu ortadan kaldıran histeroskopi hemen her rahim hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Yöntem; tanısal ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılır. Tanısal histeroskopi teşhis ve tanı için rahimin içinin görüntülenmesidir. Cerrahi histeroskopi ise tedavi amaçlıdır. Tanı amaçlı olan yönteme “Ofis Histeroskopiö de denir. Rahim içinde miyom, polip, yapışıklık, perde gibi sorunların tespitinde kullanılır. Tanısal histeroskopi kimi zaman tek başına bazen de laparoskopi ile birlikte gerçekleştirilebilir. Ofis histeroskopi aynı zamanda infertilite dışında menopoz öncesi ve sonrasında anormal kanamaların tanısında da kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca tüp bebek tedavisine başlayacak olan kadının önceden çekilmiş bir rahim filmi yok ise tanısal histeroskopi yardımıyla rahim içine girilerek rahmin tedaviye uygun olup olmadığı da saptanabilir. Cerrahi histeroskopi uzmanlık gerektiren ve dikkat isteyen bir yöntemdir. Uygulama sırasındaki hata ve dikkatsizlik hastayı ciddi şekilde tehdit edebilir. Rahim delinmesi en sık rastlanılan komplikasyondur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz