Tükiye’yi dijital ekonomiye hazırlamak gerek

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, yaptıgı basın toplantısı ile Ankara yerel basınına Türkiye’nin dijital çağa ayak uydurması konusunda atılması gereken adımları açıkladı.sarıtoprak; “Türkiyenin dijital geleceği için milli bir yol haritasının belirlemesi gerektiğini söyledi.”

0
232

Sarıtoprak; “Bilim, İnovasyon ve Dijitalleşme Bakanlığı kurulması gerek”

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, yaptıgı basın toplantısı ile Ankara yerel basınına Türkiye’nin dijital çağa ayak uydurması konusunda atılması gereken adımları açıkladı.sarıtoprak; “Türkiyenin dijital geleceği için milli bir yol haritasının belirlemesi gerektiğini söyledi.”

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, yaptığı basın toplantısıyla Endüstri 4.0 ve dünyada hızla gelişen dijitalleşme sürecini gündeme getirdi. Sarıtoprak; eğitim, sağlık, tarım ve bilim teknoloji gibi alanlarda inovasyonun gerekliliğine dikkat çekti.

TÜSİAV’da yapılan basın toplantısında teknoloji alanında hızlı gelişme ve büyüme için gerekli hususlara işaret eden Sarıtoprak, Türkiye’nin jeopolitik ve jeo stratejik konumu ile genç nüfusun teknolojik bilgi ile donatılması sonucu küresel ekonomide zirve devlet olacağını belirtti. Türkiye’nin endüstri 2.5 ile 3 arasında gezdiğini söyleyerek şöyle devam etti;

- Reklam -

 

tüsiav
tüsiav

“Birinci ve ikinci sanayi devrimine elektronik ve bilişimin eklenmesiyle üçünsü sanayi devrimi gerçekleşti. Türkiye şu anda endüstri 2.5 ile 3 arasında geziyor. Hatta 3’ü bile tamamlamış değiliz. Fiziksel sistemler siber sitemlerle konuşuyor. Endüstri 4.0 kendi üretimini, üretim kapasitesini ve tedarik zincirini planlayabilen yeni nesil endüstridir. İşin özü bilgisayarlar ve robotlarla üretim devreye girmiştir.

Bunun adı endüstri 4.0’dır. Endüstri 4.0 bileşenleri; nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, makineler arası iletişim, yapay zeka, yazılımsal kavramlar. Fiziksel sanayi unsurlarını birleştirip 4. sanayi devrimini gerçekleştirdi. Bundan sonra üretimi bilgisayarlar planlayacak, bilgisayarlar birbirleriyle iletişim halinde olacak ve fiilen robotlar üretim yapacak” dedi.

Sarıtoprak; “Yakın zamanda bunu Niğde’de bir tekstil firmasında gördüm. Japonlar iki fabrikayı makinalar ve robotlarla düzenlemişler ve endüstrü 4.0’a geçmiş. Daha önce 540 kişinin çalıştığı fabrikada şu an 17 kişi çalışıyor. Şaşmaz’da bir elektronik malzeme üreten fabrika Almanlarla anlaşma yaparak, yaklaşık 50 işçinin işine son verip yedi kişilik bir ekiple çalışmaya başladı. Dünya bu yöne doğru evriliyor. Avrupada yapılan akıllı şehirler, sitemler ve teknoloji fuarlarında gündemde bu konular ele alınıyor. Dünya uçuyor ancak Türkiye yerinde sayıyor.”

Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi hedefleniyor

Türkiye’nin yaklaşan dijital tsunamiyi fark etdiğini ifade eden Sarıtoprak şunları dile getirdi;
“Eğitim sistemini çağın gereklerine göre dönüştüremedik, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeye yüzyıldır adapte olamadık. Başkanı olduğum bu vakıf TÜSİAV yönetimi, dünyayı saran bu fırtınaya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çaba gösteriyor.

Ben özellikle organize sanayi bölgelerine, üniversitelere gidip konuşmalar yapıp, iş dünyası ve üniversiteler arasındaki köprüyü kurmaya çalışıyorum. Bu tür çalışmalara akademisyenler ve iş dünyasını dahil etmeye çalışıyoruz. Bölgenin teknolojik patronu biz olabilriz. Türk insanı zeki, risk alıp atağa geçebiliyor, bundan kuşkum yok. 5 yıl içinde Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi hedefleniyor.

tüsiav
tüsiav

TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak; “Bu misyona uylaşabilmemiz için inovasyona dijital alt yapı ve üst yapının güçlendirilmesine ve özellikle Ar-geye odaklanmamız gerekiyor. Dünya ekonomisinin yüzde 25’inin 2020’ye kadar dijital olması bekleniyor. Türkiyenin dijital geleceği için milli bir yol haritası belirlememiz gerekiyor. Bilim, İnovasyon ve Dijitalleşme Bakanlığı’nın süratle kurmamız lazım. Bu bakanlık birçok ülkede var.

Türkiye’nin ilk önceliği bilgili insan yetiştirmek olmalı. Sanayide, tarımda eitimde sağlıkta, patent ve markada 4.0 dönüşüm gerekli. Bu dönüşümde bilgi paylaşımından geçer. Dünyanın pek çok yeri D5 denilen bir çatı altında birleşiyor. Yani bizim çok önümüzdeler. Bu tarz gelişmiş ülkeler çocuklara erken yaşta kod yazmayı öğretiyor. Dijital becerileri destekliyorlar. Tükiye’yi süratle dijital ekonomiye hazırlamamız gerekiyor. Türk insanının çalışkanlığına gayretine güveniyorum bu dönüşümüde gerçekleştirebiliriz”dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz