Tüketiciyi kim koruyacak..?

0
300

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankaların yüksek kar oranlarını sert şekilde eleştirince bekledim ki Bankalar Birliğinden, Merkez Bankasından, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan da destek gelsin.
Tabii ki gelmedi. Tabii ki devleti yönetenler Erdoğan kadar cesur değiller.

Ya da Erdoğan’ın dediği gibi “metal yorgunu” oldukları için mi, bankaları sevdikleri için mi üç maymunu oynuyorlar?
Bilemem.
Bildiğim şudur ki Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak dayanamadı ki çözüm yolları da içeren önemli bir açıklama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi.
Atak, “Ekonominin dokunulmaz baronlarına dokunmalı, bankaların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile korunmasına son vermelidir. Bankaların faiz dışı gelirlerinin kaynağı olan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 4/3. maddesi derhal kaldırılmalıdır” dedi.
Atak, “Bizzat Sayın Cumhurbaşkanınca ‘Türkiye yüzde 2,9 büyürken bankalar yüzde 40 kar edebiliyor’, denildi. Bu durumda, 80 milyon tüketici finansal olarak soyulmuş  demektir” diye Erdoğan’a destek verirken Bankaları eleştirdi.
Atak bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısının geçen yılın ilk beş ayına göre bu yılın ayni döneminde % 2 artarak 618 bin kişiye ulaştığını vurguladı.
Son 5 yılda bankacılık sektörü tarafından adeta yolunacak bir kaz gibi görülen tüketici fahiş faizlerle ve halk arasında ‘Deli Dumrul Ücretleri’  olarak anılan insafsız faiz dışı gelirlerle mağdur edildiğini vurgulayan Atak, “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4/3. maddesiyle artık ‘bankacıların hakkı’ olarak  tescil edilmiş bulunmaktadır! Bu düzenleme ile 20 kalem bankacılık ücreti maalesef tüketiciyi korumakla yükümlü olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘uygun görüşüyle’ yasallaşmıştır.” dedi.
BDDK verilerine göre, bankaların karına bu yılın Ocak-Haziran döneminde tüketicinin cebinden 27 milyar 202 milyon lira daha aktarıldığını da anlatan Hasan Atak sözlerine devamla, ”Bizce artık  Hükümet ekonominin dokunulmaz baronlarına dokunmalı; bankaların bizzat Tüketicinin Korunması Kanunuyla korunmasına son vermelidir. Bankaların faiz dışı gelirlerinin kaynağı olan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 4/3. maddesi derhal kaldırılmalıdır, Hükümet faiz belirleme yetkisini tüketici lehine kullanmalıdır” dedi.
Beklentim tüm bu uyarı ve önerilen çözüm yollarını dikkate alarak tüketiciyi korumak için yetkililerin bir an önce harekete geçmesidir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz