TÜİK yaşam maliyetini hesaplamıyormuş…

0
137
- Reklam -

Geçtiğimiz günlerde Dünya gazetesini ziyaret eden. TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer, kamuoyunda en çok sorulan “açıklanan enflasyon ile hissedilen enflasyon arasındaki neden kaynaklanıyor” sorusunu “biz yaşam maliyetini değil enflasyonu ölçüyoruz” diye yanıtlamış. Dinçer konuşmasının devamında TÜİK’in yaşam maliyeti hesaplayan bir kurum olmadığını Eurostat çerçevesi dâhilinde, onlara açık olacak şekilde enflasyon hesapladığını vurgulamış. 

Biz bu güne kadar boşu boşuna çene yormuşuz, meğerse TÜİK spor olsun diye iş yapıyor ve hobi olarak yaşam maliyetini ilgilendirmeyen konularda çalışıyormuş demek ki.

- Reklam -

Eee bari bunu iktidara da söyleselerdi de onlar yaşam maliyetini karşılamak üzere verilen ücretleri ayarlarlarken TÜİK’in enflasyon hesabını kullanmasalardı ya…

Sonuçta asgari ücret başta olmak üzere belirlenen tüm ücretlerin anlamı yaşam maliyetini karşılamakta gösterdikleri performansa bağlıdır insanları aç biilaç, soğukta, darda bırakacak ücret seviyelerinin ne anlamı var?

İşin açığı ülkemizde enflasyon da yaşam maliyeti de çok yüksek ve lakin ücretler çok düşüktür. Bu gün yeni belirlenen asgari ücret bile bırak yaşam maliyetini karşılamayı açlık sınırının dahi altında kalmıştır.

Enflasyon yüksek ve işin kötüsü daha da yükselecek Nureddin Nebatini bahsettiği tek haneleri aylık bazda bile uzun süre göremeyeceğiz anlaşılan.

Dünya Gazetesinden Alaattin Aktaş oturmuş ince ince Ocak ayı enflasyonunun ne seviyede çıkacağını hesaplamış.

Alaattin Aktaş bahse konu makalesinde “Geçen yılı rekor bir fiyat artışıyla kapattık. Tüketici fiyatları aralık ayında yüzde 13.58, yılın tümünde ise yüzde 36.08 artış gösterdi. Gerçekleşen zamlar ve yansımalarıyla birlikte ocak ayının TÜFE artışını yüzde 13,5-15,5 arasında tahmin ediyoruz. Bu durumda yıllık artış yüzde 52-55 aralığında oluşacak.” Demektedir.

Detayı merak edenler bu hesaplamanın nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak anlatan Alaattin Aktaş’ın makalesine internet üzerinden de kolaylıkla ulaşıp okuyabilirler.

Ben de Alaattin Aktaş’ın bu hesabına büyük ölçüde katılıyor ve ocak ayı enflasyonunun aralık ayı enflasyon oranının üstünde, çift haneli ve % 15 civarında olacağını öngörüyorum.

Enflasyonun artış trendinde olduğunu bu gün yılın ilk enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’da söylüyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumunu yaptığı 2022 yılının ilk Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminlerine yukarı yönlü sert revizeler geldi. 2022 yılsonu için yüzde 11,8 olan enflasyon tahmini 11,4 puan artışla yüzde 23,2’ye yükseltildi. Gıda enflasyonunda beklentiler 11,3 puan artırıldı.

Hatırlatmakta fayda var bir önceki enflasyon raporunda 2021 yılsonu için yüzde 18,4 oranında bir enflasyon tahminine yer verilirken, Aralık 2021’de yıllık tüketici enflasyonu yüzde 36,08 ile 19 yılın zirvesine ulaşmıştı.

Merkez Bankasının tahminler konusunda ne kadar başarısız olduğu zaten hepimizin malumu değil mi?

Şimdi önümüzde petrol fiyatlarının artacağı ve doların değerleneceği bir dönem var. Dahası ülke AKP açısından çok önemli bir ölüm kalım seçimine doğru gidiyor hepi topu seçimlere 17 ay kadar kaldı. Seçilmek için oy toplamaya ihtiyacı olan bir iktidarın enflasyonu dizginleyebilecek acı reçeteleri uygulayabilmesi, vergileri artırıp harcamaları kısması yani enflasyonist politikaları bırakıp antienflasyonist politikalar uygulaması kolay değildir.

Bütün bu koşullar bir araya geldiği zaman bırakın yıllık enflasyonu tek haneye indirmeyi aylık enflasyonu bile tek haneye indirmek, yıllık enflasyonun üç haneye çıkmasını önlemek hiç de kolay olmayacaktır.

Elbette burada sadece TÜİK hesaplamalarından bahsediyorum, benim yorum ve hesaplamalarımda baz aldığım ENAG tarafından hesaplanan enflasyon oranı bu ay % 20 civarına çıkacak ve yıllık enflasyon üç haneye ulaşacaktır diye öngörmekteyim.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz