TSK’ya oynanan oyun, ayaklarına dolaştı

88

GENELKURMAY eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Şimdi her şey dökülüyor. Her gün yapılan oyunun ne kadar çirkin, ne kadar ahlaksız olduğu ortaya çıkıyor. Ahlaksızlıkları yapanların kalkıp da kendilerini daha iyi Müslüman diye tanımlaması çok sahtekarca. Cezaevindeyken hep adalete inandık. 

Bu dünyada olmasa da öbür dünyada adaletin sağlanacağına inandık ama bugün bu oyun oynayanların ayaklarına dolaştı ve her şey ortaya döküldü” dedi.
Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Gaziantep’te Bir Düşünce Grubu tarafından düzenlenen ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ konulu söyleşiye katıldı. Geceye eşi Selvi Başbuğ ile birlikte gelen İlker Başbuğ’a, yoğun ilgi gösterilirken, kitapları imzalatıldı. Gecenin açılışında konuşan ‘Bir Düşünce Grubu’ Başkanı Prof. Dr. Ömer Arpacıoğlu, yaptıkları çalışmaları anlattı ve ardından 2014 yılı onur ödülüne layık görülen merhum gazeteci-yazar Necdet Sevinç’in eşi Sevgi Sevinç’e Kuran-ı Kerim, Türk bayrağı ve kılıç öpülerek hediye edildi.
Açılış konuşması ardından kürsüye çıkan İlker Başbuğ, 1 saati aşkın süre Atatürk ve Cumhuriyet konusunu anlattı. Başbuğ, asker ve devlet yönetici özelliklerini anlattığı ve ‘Ölümsüz’ olarak tanımladığı Atatürk’ün geleceğe devrimlerinin Türkiye’nin geleceğine ışık tuttuğunu ifade etti.
Genelkurmay Eski Başkanı Başbuğ daha sonra salonda bulunan davetlilerden gelen soruları yanıtladı. Gece yarısına kadar devam eden söyleşi sırasında yöneltilen soruları yanıtlayan İlken Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) milli bir ordu olduğunu ve verilecek zararın ülkeyi batıracağını belirterek, şöyle konuştu;
“TSK’ya karşı haksız, asılsız ve akıl almaz iftiralar atıldı. Bu ordu milletin ordusu. Türk ordusunun temel niteliği milli ordu olmasıdır. Buna zarar verirseniz ülkeyi batırırsınız. Beklemediğiniz anda bu orduyu kullanma durumuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Coğrafyamız bunu gerektiriyor. Milli orduda Hakkari’den Edirne’ye kadar herkes olur ve bu orduda mezhep farklılığı yoktur olmamalıdır. TSK personelinin mezhep durumunu sorgulamaya başlarsanız olay tehlikeli bir duruma gelir. Orduda ne etnik, ne de mezhepsel farklılıkların etkin olması lazım. Sadece liyakat hakim olacak. Personelin yükselişinde siyasi veya mezhepsel durum etken olmamalıdır. Öyle olursa bu orduya ve ülkeye zarar verirsiniz.”
Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kendisinin de aralarında bulunduğu askerlerin tutuklandığı soruşturmaları, ahlaksızca bir oyun olarak yorumlayarak şöyle konuştu:
“Oynanan oyun Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına orduya yönelik bir oyundu. Şimdi zaten her şey dökülüyor. Her gün bir şey çıkıyor, her gün yapılan oyunun ne kadar çirkin olduğu, ne kadar ahlaksızca olduğu ortaya çıkıyor. Hele bunda bir de ahlaksızlıkları yapanların kalkıpta kendilerini daha iyi Müslüman diye tanımlaması çok sahtekarca. Dinen de bakıldığında insana yapılacak haksızlık en büyük suç. Ama yapıldı. Ben ve arkadaşlarım cezaevinde bulunduğumuz sürece umutsuzluğa düşmedik. Bunun nedeni suçsuz oluşumuzdur. Vicdanen rahattık ve bu bize büyük güç verdi. Bir gün mutlaka adaletin tecelli edeceğine inandık. Türk milletinin yapılan oyunu, oynanan oyunu fark etti ve toplumun büyük çoğunluğu bu yapılanlara karşı tavır aldı. Bu durum da bize güç verdi. Belki adalet geç olacak ama hiçbir şey olmasa da ‘Allah’ın adaleti var’ dedik. Allah bir gün bu adaleti mutlaka sağlar ama burada ama öbür dünyada buna inandık. Sonra ne oldu bu oyun oynayanların ayaklarına dolaştı, her şey ortaya döküldü. Ama ne yazık ki cezaevlerinde insanlar öldü. Sivili, askeri yargı sürecinde, cezaevlerinde hayatlarını kaybetti ve en büyük sıkıntıyı, travmaları aileler yaşadı.”
Son olarak İstanbul’da görülen casusluk davasında tutuklu 4 kişinin tahliye olduğunu hatırlatan Başbuğ, kimseye kin ve nefret duymadıklarını ama Türkan Saylan ve diğer mağdurlara yapılanların hesabının sorulması gerektiğini belirterek şöyle dedi:
“İstanbul casusluk davasında tutuklu 4 arkadaşımız daha tahliye oldu. Geride 2 asker ve 2 sivil var. Ümit ederim onlarda yakın zamanda tahliye olur ve adalet tecelli eder. Adalet geçte olsa tecelli edecektir. Hiçbir zaman nefret ve kin yok içimizde. Nefret, kin insanı yanlış yönlendirir. En büyük düşmanınız da olsa kin ve nefret duymayın.