Trump var, Trump var…

0
163

ABD başkanı Trump, Kudüs’ün statüsü belirlenmeden, büyük bir kaosun temelini olusturacak kararını Filistin lideri Abbas’a söyledi. Amerika’ya karşı her zaman boynu kıldan ince olan Avrupa bile bunun tehlikesini açıkladı.

Trump’ın kimseyi ciddiye almadığı, yapmak istediğini kimseye sormadan yapan kısaca sıkı bir çocuk gibi hareket eden biri olduğunu artık bütün dünya anladı. Ancak bu son açıklaması, bugüne kadar ki Amerikan liderlerinin cesaret edemediği bir durum. Yani gelmiş geçmiş bütün amerikan liderleri böyle bir sorumluluğun altına yatmadı. Tıpkı 24 Nisan günü soykırım kelimesini kullanmadıkları gibi. Bu adamın davranışlarındaki yüksek sorumluluk düzeyine bakarsak (!) 24 Nisan’ın gelmesi beni korkutmuyor değil.
Baba Trump canının istediğine telefon açıp şunu yapacağım bunu yapacağım derken kızı İvanka Trump babasından çok daha aklı başında bir tavır sergiliyor.

“Girişimcilik Zirvesine” katılmak için 28 Kasım’da Hindistan’ın Haydarabad şehrine gelen Trump’ın ziyareti öncesinde şehre makyaj yapıldı. Şehrin imajının kötü görünmemesi için sokaklardaki yüzlerce dilenci ve evsiz, ziyaretten birkaç hafta önce dilendikleri yerlerden toplanarak, bakımevlerine yerleştirilmişti. Trump’ın ziyareti öncesi sokakları dilencilerden “temizlemek” isteyen polis, dilencileri ihbar edenlere 7,5 dolar para ödülü verileceğini duyurmuş. Para size az gelebilir ama nüfusun ne kadar çok olduğunu düşünürseniz dilenci sayısının da çokluğunu tahmin edebilirsiniz. 50 dilenci ihbar ederse 3250 dolar kazanabilir bir kişi. Neyse ihbar kelimesi çok güzel bir şey değil tabi.
Zirve bitip, yabancı konuklar ülkesine döndükten sonra, sokaklar yine dilencilere dolmaya başlamış. Kısa süreli çözüm çünkü
Haydarabad polisi, sokaklarda dilenmeyi 7 Ocak 2018’e kadar yasaklamıştı. Dilencinin 7 Ocak’a bekleyecek hali yok, dökülmüş sokaklara.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz