• Haberler
Ana Sayfa Sonsöz Özel Özel Haber Trafikte Ölümler Yüzde 35 Azaldı

Trafikte Ölümler Yüzde 35 Azaldı

-

2019 yılına girilirken Trafik Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikler meyvelerini vermeye başladı. İçişleri Bakanlığı’nın polis memurlarını bilgilendirmek amacıyla attığı mesaja göre; kanun sonrası trafikteki ölümlerde yüzde 35.2 oranında azalma görüldü.

Trafik güvenliğini artırmak için yapılan yeni düzelmeler ile trafik cezaları ağırlaştırılmıştı. Yeni düzenlemeye göre trafik kurallarına uymayan sürücülere 5 bin liraya kadar idari para cezası kesilebiliyor.

26.10.2018’de 30577 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7148 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda ve 2918 sayılı Kanun’un 7, 21, 26, 32, 34, 46, 47, 51, 67, 68, 73, 74 ve Ek 2″inci maddelerinde değişiklik yapılmıştı.

Bu değişikliklere göre; Drift-Spin atan, Abartı egzozu olan, trafikte cep telefonu ile konuşan, muayenesiz araçla trafiğe çıkan, araçtan bir şey atan veya döken, tehlikeli araç kullanan, kırmızı ışıkta geçen, makas atan ve daha birçok kural ihlali yapanlara ağır para cezaları, sürücü belgesinin alınması ile araçların trafikten men edilmesi durumuyla karşı karşıya kalıyor.

- Reklam -

Yapılan bu değişiklikler trafikte yaşanan ölüm oranlarında ciddi bir düşüşün yaşanmasını sağladı. Para cezalarının caydırıcı düzeyde olması sürücüleri daha dikkatli olmaya itti. İçişleri Bakanlığı’nın emniyet güçlerine attığı tebrik mesajına göre ölüm oranlarında yüzde 35.2 düşüş gözlemlenirken, sürücülerinde artık daha bilinçli olduğunu görebiliyoruz.

Kanunla birlikte bazı ceza oranları;

– Abartı egzoza 1.002 TL ceza, trafikten men

– Muayenesi yapılmamış araçlara 235TL ceza, trafikten men

– Araç işleteni hakkında 488TL trafik idari para cezası

– “Emniyetsiz” araca 488 TL ceza, trafikten men

– Sol şeridi sürekli işgal edene 1.002 TL ceza

– Geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemeleri halinde 488 TL ceza

– Emniyet şeridi ihlali 1.002 TL

– Makas atana 1.002 TL ceza

– Kırmızı ışık ihlalini tekrarlayanın sürücü belgesi geri alınacak

– İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlara psiko-teknik muayene

– Hız ihlalinde para cezaları üç kademeye çıkarıldı

– Hız ihlali nedeniyle sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilecek

– Drift-Spin atana 5.010 TL ceza! Sürücü belgeleri 60 gün geri alınacak! Araç trafikten men edilecek!

– Saygısız araç sürene, aracından bir şey atana, cep telefonu kullanana ceza

- Reklam -
Mehmet Akgün
Mehmet Akgünhttps://sonsoz.com.tr
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olup, Sonsöz Gazetesi'nde 2017 Mart ayından beri aktif gazetecilik yapmakta...

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz