Ülkemizde yaşanan trafik kazaları ve bu kazalarda meydana gelen ölüm ve yaralanma olaylarının terör boyutuna ulaşması üzerine CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, konuyla ilgili bir Meclis araştırması açılmasını istedi.

Tekin’in Meclis Başkanlığına verdiği araştırma önergesinde özetle şöyle denildi:
“Türkiye’nin karayolu ağında 2014 yılında yaklaşık 1 milyon 200 bin trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyon 30 bin 498’i maddi hasarlı, 168 bin 512’si ise ölümlü ve yaralamalı oldu.
Bahsi geçen trafik kazalarında 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken, 285 bin 59 kişi yaralandı. 2015 yılında da kazalar artarak devam etti.
Trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılmasını hedefleyen Moskova Deklarasyonu 2009 yılında İçişleri Bakanlığı’nın da katıldığı toplantıda kabul edildi. Toplantıda alınan karar gereğince hazırlanan ve 2011-2020 yılları arasını da kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Eylem Planı uygulamaya konularak en üst düzeyde takibinin yapılması kararlaştırıldı. Bununla ilgili Başbakanlık genelgesi, 31 Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bu eylem planında yer alan en önemli husus, Karayolları Trafik Kanunu’nun Avrupa Birliği normlarına uymayan maddelerinin değiştirilmesiydi. Bu konuda ilgili kurumların da görüşü alınarak hazırlanan Trafik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 3 yıldır bekliyor.
Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılında yüksek gelirli ülkeler grubunda trafik kazalarında ölümlerin yüzde 27 azalması, Türkiye’nin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde ise yüzde 83 artmasının beklendiğini açıkladı.
Bu durum konunun üzerine acilen eğilinmesi gerektiğini bize hatırlatıyor.
Meclis’te kazaların nedenleri ve bunları önlemenin yolları ortaya koyacak bir araştırma komisyonunun kurulması gerekir.”

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz