• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Trafik terörünü unuttuk!
Array

Trafik terörünü unuttuk!

-

Ülkemizde yaşanan trafik kazaları ve bu kazalarda meydana gelen ölüm ve yaralanma olaylarının terör boyutuna ulaşması üzerine CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, konuyla ilgili bir Meclis araştırması açılmasını istedi.

Tekin’in Meclis Başkanlığına verdiği araştırma önergesinde özetle şöyle denildi:
“Türkiye’nin karayolu ağında 2014 yılında yaklaşık 1 milyon 200 bin trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyon 30 bin 498’i maddi hasarlı, 168 bin 512’si ise ölümlü ve yaralamalı oldu.
Bahsi geçen trafik kazalarında 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken, 285 bin 59 kişi yaralandı. 2015 yılında da kazalar artarak devam etti.
Trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılmasını hedefleyen Moskova Deklarasyonu 2009 yılında İçişleri Bakanlığı’nın da katıldığı toplantıda kabul edildi. Toplantıda alınan karar gereğince hazırlanan ve 2011-2020 yılları arasını da kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Eylem Planı uygulamaya konularak en üst düzeyde takibinin yapılması kararlaştırıldı. Bununla ilgili Başbakanlık genelgesi, 31 Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bu eylem planında yer alan en önemli husus, Karayolları Trafik Kanunu’nun Avrupa Birliği normlarına uymayan maddelerinin değiştirilmesiydi. Bu konuda ilgili kurumların da görüşü alınarak hazırlanan Trafik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 3 yıldır bekliyor.
Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılında yüksek gelirli ülkeler grubunda trafik kazalarında ölümlerin yüzde 27 azalması, Türkiye’nin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde ise yüzde 83 artmasının beklendiğini açıkladı.
Bu durum konunun üzerine acilen eğilinmesi gerektiğini bize hatırlatıyor.
Meclis’te kazaların nedenleri ve bunları önlemenin yolları ortaya koyacak bir araştırma komisyonunun kurulması gerekir.”

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz