Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nin kırsal mahallelerinden Hacıveliler ile Tıfıllar halkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yol yapım çalışması nedeniyle ağır tonajlı araçların geçişi sırasında kalkan toz yüzünden evlerinde oturamaz hele geldiklerini belirterek eylem yaptı.

Toz nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başladıklarını, tarım arazileri ve hayvanlarının zarar gördüğünü söyleyen vatandaşlar, yolu 4 saat süreyle trafiğe kapattı. Büyükşehir Belediyesi’nin Gömeç İlçesi’nden gönderdiği iş makinelerinin yol yapım çalışmasına başlamasıyla ikna olan köylüler, eylemlerine son verip dağıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık’ın kırsal Beşiktepe, Bulutçeşme, Kırcalar, Çakmak, Tıfıllar, Hacıveliler, Bağyüzü mahallerinin yolları ile Ayvalık’ın Türközü Mahallesi ile Bergama’nın Kozak Mevkisi arasındaki 5 kilometrelik yolu yenilemek için 2016 yılı Mayıs ayı ortalarında çalışma başlattı. Bu mahallerin bağlantı yollarındaki mevcut asfalt iş makineleriyle kazıldı. Hacıveliler ile Tıfıllar arasındaki yolundaki çalışmalar asfalt öncesi yola dökülen mıcırların yetersiz kalması nedeniyle ağır ilerlemeye başladı. Yoldan geçen iş makineleriyle, kamyonların geçişi sırasında kaldırdığı yoğun toz nedeniyle evlerinde oturamaz hale geldiklerini, sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve tarım arazilerindeki ürünlerinin ve hayvanlaının olumsuz etkilendiğini ileri süren köylüler, duruma tepki gösterip, bir an önce yolun asfaltlanmasını istedi. Büyük bölümü kadın ve çocuklardan oluşan 50 kişilik bir grup, yolu trafiğe kapatarak, eylem yaptı. Jandarma ekipleri de olay yerine gelerek geniş güevinlik önlemi aldı.

‘PENCERE AÇAMIYORUZ’

Kalabalık adına açıklama yapan Hacıveliler Mahallesi Muhtarı Ayhan Uzbir, yoldan kalkan tozlar nedeniyle evlerde pencere açamadıklarını söyledi. Yolun bir an önce asvaltlanmasını istediklerini belirten Muhtar Uzbir, “Sorunumuz çözülene kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Kalabalık, Gömeç ilçesinden mahallerine sevk edilen yol yapım ekiplerinin gelip çalışmalara başlamasının ardından 4 saat süren eylemlerine son vererek yolu trafiğe açtı.

FACEBOOK YORUMLARI