Toprak Ana heykelinin yeri tamam

307

Heykeltraş Mehmet Aksoy’un Ümraniye’de 12 yıl önce yaptığı ve geçen Ocak ayında sökülen ‘İki Çocuklu Toprak Ana’ heykelinin yeniden yapılacağı Avcılar’daki yeri belirlendi.

Ümraniye Soyak Yenişehir Kibele Evleri içerisinde, sosyal tesisler ve heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı heykelinin bulunduğu, 11 bin dönümlük arazinin, Milli Emlak’a ait olduğu gerekçesiyle açılan dava sonuçlanınca arazinin devredilmesine karar verildi. Kararın Ocak ayında kesinleşmesiyle ‘İki Çocuklu Toprak Ana’ heykeli buradan kaldırılmıştı.

Avcılar’da doktorluk yaptığı dönemde soyadından dolayı kendisine yakıştırılan ‘Toprak Ana’ sloganını benimseyen Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, bu gelişmeler üzerine heykeltıraş Mehmet Aksoy’a Avcılar’da ‘Toprak Ana’ heykeline yer ayırmaya hazır olduklarını iletti. Gümüşpala Mahallesi’ndeki Paşaeli Kent Ormanı Parkı’nda kendisine gösterilen yeri çok beğenen Mehmet Aksoy, çalışmalara kısa süre içerisinde başlanacağını belirterek, şunları söyledi:

MEHMET AKSOY, AVCILAR'DA YER ALACAK TOPRAK ANA HEYKELININ YERINI AVCILAR BELEDIYE BASKANI HANDAN TOPRAK BENLI ILE BELIRLEDIKTEN SONRA HEYKELIN OLACAGI ALANDA HATIRA FOTOGRAFI CEKTIRDI. (FOTOGRAF:IHSAN DORTKARDES-ISTANBUL-DHA)
MEHMET AKSOY, AVCILAR’DA YER ALACAK TOPRAK ANA HEYKELININ YERINI AVCILAR BELEDIYE BASKANI HANDAN TOPRAK BENLI ILE BELIRLEDIKTEN SONRA HEYKELIN OLACAGI ALANDA HATIRA FOTOGRAFI CEKTIRDI. (FOTOGRAF:IHSAN DORTKARDES-ISTANBUL-DHA)

“Burada insan, doğa, sanat bütünlüğü olacak. İnsanları heykel ile karşılaştırıp, gençlerin, çocukların hafızalarında heykel imajı oluşturmak istiyoruz. Heykelin konusu; iki çocuklu Kibele (Anadolu kökenli ana tanrıça) ‘Toprak Ana’ daha doğrusu. İyiyi, kötüyü güzeli, çirkini bağrında taşıyan, onlara sahip çıkan besleyen koruyan bir ana bu toprak ana. Şu andaki Türkiye’deki durumu düşünürsek nasıl farklılıkların karşı karşıya konulduğunu, nasıl düşman ilan edildiklerini görüyoruz. Bu kadar çok kültürün, bu kadar çok etnik kökenli bir memlekette maalesef bunlar başımıza geliyor. Bu zenginlik tam tersine düşmanlık nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Dinimiz, kültürlerimiz, yani o kadar çok ki o etnik kökenlerin karşı karşıya konulması çok üzücü. Bununla biz bir şey söylemeye çalışıyoruz burada. Biz, ne olursan ol, insan ol. Toprak Ana’nın bağrındaysak hepimiz oradan geldik. Doğayı ve insanı kutsuyoruz.”

Belediye Başkanı Handan Toprak Benli de Mehmet Aksoy’un, çağımızın en önemli, en büyük değerlerinden biri olduğuna inandıklarını belirterek şöyle konuştu:

“ ‘Toprak Ana’ heykelinin kaldırılmış olduğunu öğrenince Avcılarımızın böyle güzel bir sanat eseri ile buluşması noktasında halkımızın da talebi olmuştu. Kendisine ilettiğimde ‘Neden olmasın?’ diyerek Avcılar’da belirleyeceğimiz yeri görmek istemişti. Burası Gümüşpala Mahallesi’nde 90 dönümlük, ortasında amfi tiyatrosu olan ziyaretçinin gününü geçirebileceği bir yaşam alanı bulunan, doğanın İstanbul’un bütün güzelliklerini yansıtan bir park. Toprak Ana heykelinin Kibele’nin burada yaşatılması ve Avcılar halkının sanatla buluşturulması hedefimizdi ve bugün bunu konuşuyoruz. Avcılar her zaman kültür sanat kentidir ve bu doğrultuda hızla ilerlemektedir. Sanatı, sanatçıyı sanatla yaşatan bir kenttir. Mehmet Aksoy gibi değerli bir heykeltıraşımızın, sanatçımızın da bir heykelinin bulunması çok önemli bir değer. Umarım heykeli burada olacak, Avcılar’da sonsuza kadar yaşayacak. Avcılar aynı zamanda Batonya antik kentinin doğa ve arkeolojik sit alanlarının olduğu bir kent. Heykelin Avcılar’ın değerlerine değer katacağına inanıyoruz.”