Toplumun acı bir gerçeği

0
567

Psikiyatrist Prof. Dr. Behçet Coşar, “Bu tür suçları işleyen ve suç işleyene yardım edenlere verilen cezalar ve yaptırımlar artırılmadıkça toplumumuzda çok daha kötü şeyler görebileceğimiz endişelerini her geçen gün daha çok yaşıyorum.” dedi.
Psikiyatrist Prof. Dr. Behçet Coşar, okulundan evine dönerken uğradığ cinsel saldırı sonucu hunharca katledilerek öldürülen Özgecan Aslan cinayetine ilişkin konuştu.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) uzmanı Prof. Dr. Behçet Coşar, olayı topmun acı bir gerçeği olarak niteledi.
Coşar’ın cinayete ilişkin açıklaması şöyle; “Yaşanan cinsel saldırı ve cinayet ne yazık ki bizim toplulumuzun yadsınamaz ve acı bir gerçeği. Bir psikiyatrist olarak görmeden konuşmadan herhangi birisinin psikiyatrik ya da psikolojik durumu hakkında yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Ancak toplulumumuzda çocukların cinsellikle ilgili “yasak, ayıp” şeklinde yetiştirilmeleri, öte yandan “erkek kimliğinin” hep önplana çıkarılması ve çocukların böyle yetiştirilmesi bu tür olguların ortaya çıkmasını kolaylaştırıyordur. Yine bizim toplumumuzda gözardı edilmemesi gerek durumlardan birisi de şudur: Bir erkek bir kızla birlikte olup ayrıldığında erkeğin ailesi için bu durum “oğullarının elinin kiri”; kızı değerlendirme biçimleri ise “kötü kız” şeklindedir. Bu değerlerle yetiştirilen, kadının değer görmediği, ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü toplumlarda bu olguların kaçınılmaz olacağı da bir gerçektir.
Yine bahsettiğim nedenlerden dolayı baba “erkek” evladını “veliahtını” koruma girişiminde bulunmuştur. Erkek çocuk sahibi olmanın çok değerli olduğu düşünen geri kalmış zihniyetler erkek çocuğu korumak, gizlemek, ayıbını örtmek şeklinde davranışlar sergilerler. Bu olguda da baba bu tutumu sergilemektedir. Ancak burada durum korumaktan çok suç ortaklığıdır. Zaten böylesine vahşi zihniyetli bir erkek çocuk yetiştirmiş olan babanın “kendisinin” ne kadar sağlıklı olabileceğini düşünebilir ki? Bu tür suçları işleyen ve suç işleyene yardım edenlere verilen cezalar ve yaptırımlar artırılmadıkça toplumumuzda çok daha kötü şeyler görebileceğimiz endişelerini her geçen gün daha çok yaşıyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz