Toplumu tahrik eden biz değil yasayı çıkaranlardır

0
166

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’na, “Davutoğlu’nun İç Güvenlik Yasa Teklifiyle ilgili bilgisi olduğunu sanmıyorum çünkü kendisi başbakanlık koltuğunda oturmakla beraber ona bilgi verildiğini sanmıyorum. Orada tahrik eden biz değiliz yasayı çıkaranlardır toplumu tahrik edenler” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen “Laiklik ve Kadın” panelinin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli şefler çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz” sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, “Cumhurbaşkanını geçin, benim muhatabım değil” yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu, İç Güvenlik Paketine ilişkin Başbakan Davutoğlu’nun “Ey Kılıçdaroğlu sen ana muhalefet partisi lideri misin yoksa provokatör müsün, tahrikçi misin?” ifadeleriyle ilgili ise şunları dedi:
“Davutoğlu’nun İç Güvenlik Yasa Teklifiyle ilgili bilgisi olduğunu sanmıyorum çünkü kendisi başbakanlık koltuğunda oturmakla beraber ona bilgi verildiğini de sanmıyorum. Orada tahrik eden biz değiliz yasayı çıkaranlardır toplumu tahrik edenler. Siz silahla ateş edene bir yıl, sapan kullanana iki yıl verirseniz bu toplumu tahrik eder ve doğru değildir. Ayrıca telefonların dinlenmesi, kişilerin savcı mahkeme kararı olmaksızın göz altına alınması, bunlar doğru değil. Kötü niyetli müfettişlerin aklanmasına yönelik düzenlemeler de var teklifte, bunlar da doğru değil, bunların hiçbirisini kabul etmiyoruz.
Biz demokrasiyi, insan haklarını istiyoruz. Anayasaya aykırı uygulamalar istemiyoruz. Ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de, Amerika’da, Japonya’da insan hakları için tanınan yetkiler, güvenceler neyse aynısını Türkiye’de de istiyoruz. Kendi ülkemiz üçüncü sınıf bir demokrasiye layık bir ülke değildir. Biz darbelerden çok çektik, AKP Hükümeti darbe yasalarını ortadan kaldırmak değil, 12 Eylül darbe yasalarını tahakküm etmek istiyor. O nedenle biz buna karşı çıkıyoruz. Toplumu tahrik etmek gibi bir düşüncemiz asla ve asla söz konusu değil.”
Kılıçdaroğlu, TMSF’nin Bank Asya’nın çoğunluk hisselerine el koymasıyla ilgili soru üzerine de, “Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal emniyeti yoktur. Herkesin bunu çok iyi bilmesi lazım. Bank Asya bunlardan tipik bir örnektir, 12 yaşındaki bir çocuğun vurulması da can güvenliğiyle ilgili tipik bir örnektir” diye konuştu.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taşı’ın solda birlik açıklamalarına ilişkin ise Kılıçdaroğlu, “ÖDP’nin Sayın Genel Başkanının düşüncelerini ben de okudum, bir düşüncedir saygı duymamız gerekir” dedi. CHP Lideri, böyle bir konunun şu anda gündemlerinde olmadığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz