Ana Sayfa Güncel Haberler Topbaş çalışıyor Gökçek uykuda

Topbaş çalışıyor Gökçek uykuda

-

İstanbul’da 134 Alo Taksi kuruldu, Taksi ve Dolmuş durakları İspark’a verildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul’daki taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisini 15 yıllığına İBB Şirketlerinden İspark’a verilmesini onayladı. Alo Taksi 1 Aralık’tan itibaren 18 bin taksiye uygulanmaya başlıyor…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbulluları sevindiren fakat Ankaralıları kıskandıran uygulamalarını sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Kadir Topbaş’ın projesi olan ve taksi, minibüs ile dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisini 15 yıllığına İBB Şirketlerinden İspark’a verilmesini onayladı.
İstanbul trafiğinde ticari araçların boş gezmesinin ve trafik yoğunluğunun önüne geçilmesini hedefleyen projeyle çok ciddi yakıt ve zaman tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. İSPARK, bu işletmecilikten elde edeceği brüt gelirin yüzde 5 + KDV payını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ödeyecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesinin böyle bir hizmeti bulunmuyor. Taksi duraklarının pek çoğu şahısların elinde ve büyük rantlar yaratıyor,
Ankara trafiğinin en büyük sorunlarından bir tanesi de boş dolaşıp müşteri arayan taksiler.

MİNİBÜSÇÜLERE 5 YILDIZLI HİZMET

İSPARK, bu proje için 5 yıldızlı durak ve depolama için 30 minibüs durağı inşa etti. Duraklarda minibüsçü esnafına ve vatandaşlara mescit, kafeterya, su, çay ve tuvalet hizmeti çok uygun fiyatlarla veriliyor.
Öte yandan, minibüslerde para yerine halk otobüslerindeki gibi tamamen İstanbul Kart’ın geçtiği bir sistem oluşturuluyor.
Melih Gökçek’in 20 yıldır başkanı olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi ise bu hizmetlerin hiç birini uygulamıyor. Bu konularda bir çalışma başlatmadı.

TAKSİLER İÇİN MODERN ÇAĞRI MERKEZİ

İSPARK, İstanbul genelinde toplam 50 adet bütün taksilere açık taksi durakları kurdu. İhtiyaç duyulan yerlerde UKOME kararıyla taksi durağı açılacak. Merkezi yerlerde bütün taksicilerin kullanacağı umumuma açık taksi durakları yapılarak keyfi uygulamaların önüne geçilecek.
Ankara’da ise taksi durakları sahiplerine çok büyük rantlar sağlıyor ama Büyükşehir Belediyesi bu konularda da bir çalışma yapmıyor.

ALO TAKSİ İÇİN 134

İSPARK’ın çalışmasını sürdürdüğü Çağrı Merkezi (Call Center) ile ilgili İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceği bir sistem kuruluyor.
Avrupa ülkelerindeki tüm kentlerde yıllardır yapılan Alo Taksi uygulaması sonunda İstanbul’da uygulanmaya başlanıyor.
Aralık ayında bütün taksilerin bu sisteme dönüşü başlıyor. 1 yıl içerisinde bütün araçlar bu sisteme dahil olacak. Araçlarda taksici esnafının ve yolcunun güvenliğini sağlayacak panik butonu, kameralar ve GPS gibi teknolojik sistemler olacak.
Öte yandan, taksiler müşteri aramayacak. 134 Çağrı Merkezi vasıtasıyla taksiler müşteriyle buluşturulacak. Yolcular, ön koltukların arkasına yerleştirilen ekrandan gideceği yeri ve ne kadar ödeyeceğini görebilecek. 5 dilde hizmet verecek Çağrı Merkezini turist müşterisiyle anlaşamayan taksici esnafı da arayabilecek.
Taksinin içindeki ses mikrofon vasıtasıyla çağrı merkezine aktarılacak ve müşterilere 5 dilde anında destek verilecek. Bu projeyle taksilerin trafikte boş dolaşmasını önüne geçilecek. Yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak.
Doğma büyüme Ankaralı olduğumuz için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başlattığı bu yeni uygulamaları kıskanarak izliyorum.
4 dönemdir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten Melih Gökçek Siyasi faaliyetlerine ağırlık vereceğine Ankaralıların modern hizmetlere kavuşması için çalışsa diye temenni ediyoruz.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Orhan Uğuroğlu
Orhan Uğuroğluhttps://sonsoz.com.tr
1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde 10 yıl, 1981'de Haldun Simavi'nin Günaydın Gazetesinde 10 yıl, 1990'dan 2005'e kadar Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da, 2014 Ekim'den beri Sonsöz'de...

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.