TMMOB: EK GÖSTERGE 6400 SEVİYELERİNE YÜKSELTİLMELİ

0
164

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 81 ilde başlattıkları “Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor, Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz” kampanyasının Ankara ayağı Makine Mühendisleri Odası (MMO) Eğitim ve Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi.

ESMA ALTIN- TMMOB, “Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor, Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz” kampanyası kapsamında mühendis, mimar ve şehir plancıları ile bir araya gelerek taleplerini dile getirmek üzere basın açıklamasında bulundu. Basın açıklaması, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu tarafından gerçekleştirildi. Türkiye tarihinin en sarsıcı ekonomik krizlerinden birini yaşandığını iddia eden Topçu, mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini söyledi. Topçu: “Hepimiz giderek daha fazla yoksullaşıyoruz. Hepimiz giderek daha zor koşullarda yaşıyoruz. Artık sadece kendi hayatlarımızdan değil, gelecek kuşaklarımızın hayatlarından da feragat ederek yaşıyoruz. İstedik ki, her geçen gün artan hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk karşısında meslektaşlarımızın hayatları daha da zor olmasın. İstedik ki, bu ülkenin tüm zenginliklerinde, üretilen tüm değerlerinde emeği olan, hayatı yaratan mühendis, mimar ve şehir plancılarının emeği zayi olmasın.” dedi.
‘HEPİMİZ GİDEREK DAHA FAZLA YOKSULLAŞIYORUZ’
Topçu tarafından yapılan basın açıklamasında şunlara yer verildi; “Döviz kurundaki yükseliş sene başından bu yana yüzde 125’i aştı. Kurdaki bu yükseliş, ithalata dayalı bütün sektörlerde maliyetlerin artmasına, fiyatların kontrol edilemez biçimde yükselmesine neden oldu. ev almak, araba almak, elektronik eşya almak imkansız hale geldi. Başta temel gıda maddeleri olmak üzere bütün harcama kalemlerindeki yıllık fiyat artışı yüzde 50’nin üzerine çıktı. Akaryakıta, doğalgaza, elektriğe birbiri ardına fahiş zamlar yapıldı. Ev kiraları, ulaşım ücretleri, haberleşme giderleri akıl almayacak kadar yükseldi. Faturalar ödenemez hale geldi.
Her şey pahalanırken, her şeyin fiyatı yükselirken artmayan tek şey emeğiyle geçinenlerin gelirleri oldu. Bu krizde kamuda çalışan arkadaşlarımızın payına resmi enflasyon rakamlarına dayalı zamlar, ücretli çalışan arkadaşlarımızın payına açlık sınırında maaşlar ve işsizlik, serbest çalışan arkadaşlarımızın payına giderek artan maliyetler ve artan borç yükü düştü. Hepimiz giderek daha fazla yoksullaşıyoruz. Hepimiz giderek daha zor koşullarda yaşıyoruz. Artık sadece kendi hayatımızdan değil, gelecek kuşaklarımızın hayatlarında da feragat ederek yaşıyoruz.”
‘İNSANCA YAŞAYABİLECEK BİR GELİR DÜZEYİ VE ADİL VERGİ SİSTEMİ İSTİYORUZ’
81 ilde başlattıkları kampanya ile sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiklerini belirten Topçu, sözlerine şöyle devam etti; “2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin meclis komisyonlarında tartışılmaya başlanmasıyla beraber bizler de meslektaşlarımızın ekonomik ve özlük haklarını geliştirmek için yoğun çaba içerisine girdik. Kampanyalarımızla sorunlarımızı ve çözüm önerilerimiz dile getirdik. İstedik ki, her geçen gün artan hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk karşısında meslektaşlarımızın hayatları daha da zorlaşmasın. İstedik ki, bu ülkenin tüm zenginliklerinde, üretilen tüm değerlerinde emeği olan, hayatı yaratan mühendis, mimar ve şehir plancılarının emeği zayi olmasın. İstedik ki, bütçeden emekçilere, yoksul halka, kamusal yatırımlara, kamu hizmetlerine daha fazla pay ayrılsın. Krizin tüm yükünün emekçilere yıkılmayacağı insanca yaşayabileceğimiz bir gelir düzeyi ve adil bir vergi sistemi istedik.
Ne yazık ki siyasi iktidar tüm taleplerimize kulak tıkadı. Bütçe görüşmelerini halkın sorunlarının çözümü için bir fırsat olarak kullanmak yerine, muhalefet milletvekilleri ile laf yarıştırmak, kavgaya tutuşmak için kullandı. Siyasi iktidar bu taleplerimize kulak tıkadıkça, halkın sorunlarını göz ardı ettikçe kriz daha da büyüyor. Paramızın değeri her geçen gün daha da düşüyor, hayat pahalılığı daha da artıyor, geçinmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ülke olarak her gün daha fazla yoksullaşırken, borçlarımız daha da artıyor.”
‘EK GÖSTERGE 6400 SEVİYESİNE YÜKSELTİLMELİ’
Sorunlara çözüm olarak önerdikleri talepleri sıralayan Topçu, şunları sırladı; “Genç mezunlarımızın en büyük sorunu olan işsizlik sorunu çözülmelidir, meslektaşlarımız diplomalı işsizlikten kurtarılmalıdır. Kamudaki mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı artırılmalı ve kadrolu, güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmesi, kamuda çalışanlar için ek gösterge 6400 seviyesine yükseltilmelidir.
SGK ile TMMOB arasındaki Ücretli Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Asgari Ücret Denetim Protokolü yeniden yürürlüğe konulmalıdır. Özelleştirme uygulamalarına son verilmeli, yeniden kamulaştırma yapılmalıdır. Toplum güvenliğinin sağlanması açısından zorunluluk olan kamusal ve mesleki denetimler yaygınlaştırılmalı, denetimsizlik ve serbestleştirme uygulamalarına son verilmelidir. Bireylerin kullandığı kredi ve kredi kartı borçlarının faizleri ile öğrencilerin kredi borçları silinmelidir.
Yoksullukta uzlaşmayacağız. Emeğimize, mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkacağız.”

- Reklam -