TİSK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZGÜR BURAK AKKOL: ENFLASYONA KARŞI KORUYUCU BİR ASGARİ ÜCRETTEN YANAYIZ

0
16
- Reklam -

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, 1 Aralık’ta çalışmalarına başlanan 2022 asgari ücretin belirlenmesinde nelerin dikkate alınması hakkında açıklamalarda bulundu.

ESMA ALTIN– TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, 2022 asgari ücret çalışmalarında hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu. En başta çalışanları enflasyona karşı koruyacak bir asgari ücrete vurgu yapan Akkol; “Üretici enflasyonunun yüzde 46’yı aştığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir ortamda işletmelerimizi ve üreticilerimizi ayakta tutacak ve üretimin devamlılığını sağlayacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi hayati önemdedir. Dönemin koşulları dikkate alınarak, çalışanı da üreteni de koruyacak dengeli bir asgari ücret belirlenmesi çağrısında bulunuyoruz.” dedi.
‘ASGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZI EKİM AYINDAN BERİ DEVAM ETTİRİYORUZ’


Asgari ücret ile ilgili diğer sivil toplum kuruluşları ile önceden çalışmalara ve araştırmalara başladıklarını dile getiren Akkol, sözlerine şöyle devam etti; “TİSK olarak, milyonlarca çalışma arkadaşımızın hayatını doğrudan ilgilendiren bu konuda, Ekim ayından beri tüm sosyal paydaşlarımızla yoğun şekilde görüşüyoruz. İşçi kesimini temsil eden Türk-İş başta olmak üzere işçi konfederasyonları ve sendikaları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, işveren kuruluşları, Türkiye’nin dört bir yanındaki küçük-orta-büyük ölçekli işletmeler ve temsilcileri, akademisyenler ve ekonomistler ile istişarelerde bulunduk. Sosyal diyaloğa verdiğimiz önemle ve kapsayıcı bakış açımızla tüm kesimlerden sosyal paydaşlarımız ile bir araya geldik. Onların görüş, öneri ve beklentilerini aldık.
Bununla birlikte, hem çalışan hem işveren bakışını anlamak için yaptığımız araştırma ve analizlerle kamuoyunun beklentilerini yakından takip ettik. Bu doğrultuda, sahadan aldığımız veri, görüş ve önerilerle, ayrıca uzman ekiplerimizin teknik analizleriyle çalışmalarımızı yürüttük. Metal, dayanıklı tüketim ürünleri, tekstil, cam, çimento, demir çelik, ilaç, kimya, deri, gıda, elektrik, elektronik, hızlı tüketim ürünleri, kağıt ve ağaç, maden, inşaat, makine, otomotiv, otomotiv yan sanayi, turizm, hazır giyim, perakende, petrol, enerji, sağlık, eğitim, kamu ağır sanayi ve hizmet, mahalli idareler ve yerel yönetimler de dahil olmak üzere tüm sektörlerden, hem çalışma arkadaşlarımızın hem işverenlerin beklenti ve görüşlerini çalışmamıza dahil ettik.”
‘ENFLASYONA KARŞI KORUYUCU BİR ASGARİ ÜCRETTEN YANAYIZ’
Enflasyondaki oranların asgari ücret görüşmelerinde dikkate alınacak noktalardan biri olduğunu belirten Akkol, şunlara dikkat çekti; “Birinci önceliğimiz her zaman olduğu gibi ülkemizin ve çalışma arkadaşlarımızın sürdürülebilir refahı. Bu noktada çalışanlarımızı enflasyon karşısında koruyacak bir asgari ücret belirlenmesinden yanayız. Ancak diğer yandan da unutmamalıyız ki, tüm dünyada artan emtia fiyatları, enerji ve taşıma maliyetlerinin yanı sıra çip krizi gibi küresel sorunlar ve yeni varyantlardan kaynaklı yüksek belirsizlik ortamı birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu ve benzeri nedenlerle üretici enflasyonunun yüzde 46’yı aştığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir ortamda işletmelerimizi ve üreticilerimizi ayakta tutacak ve üretimin devamlılığını sağlayacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi hayati önemdedir. Dönemin koşulları dikkate alınarak, çalışanı da üreteni de koruyacak dengeli bir asgari ücret belirlenmesi çağrısında bulunuyoruz.”
Çalışanların aldıkları ücretler üzerinden kesilen gelir vergisinin kaldırılması gerektiğini savunan Akkol, şunları ifade etti; “Başta asgari ücret olmak üzere, tüm ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak düşürülerek dengeleri sarsmadan çalışanların gelirlerinin artırılabileceğine inanıyoruz. Aynı zamanda, asgari ücret işveren teşvikinin bu yıl da devam etmesinin, hiç olmadığı kadar kritik olduğunun ve yeni istihdam yaratılmasında kayda değer bir fayda sağlayacağının altını da bir kez daha çizmek isteriz.”
Tüm çalışan nüfus için önem arz eden asgari ücret görüşmelerinde üçlü mutabakata varılmasının önemine vurgu yapan Akkol; “Buradaki en büyük temennimiz, çalışma hayatının tüm paydaşları olarak üçlü mutabakata varılması ve uzun yıllar sonra ilk kez İşçi-İşveren-Kamu olarak birlikte imza atılmasıdır. ‘Birlikte Mümkün’ anlayışı ile bu zor dönemi yine işçi, işveren, hükümetimiz ve tüm sosyal paydaşlarımızla açık diyalog ve dayanışma yoluyla en iyi şekilde aşacağımıza inanıyoruz. Geleceğimize, çalışanlarımıza, işletmelerimize ve işimize katkı sağlayacak her türlü karara destek vermeye hazırız.” şeklinde konuştu.

- Reklam -
- Reklam -