İngiliz Times Gazetesi, kardeşini PKK saldırısında kaybeden Yarbay Mehmet Alkan’ın geçen hafta cenaze töreninde söylediği sözleri ve sonrasındaki tartışmaları bugün sayfalarına taşıdı.

LONDRA (ANKA) – Times’ta yayımlanan Tom Coghlan ve Hannah Lucinda Smith imzalı haberi başlığı, “Türk ordusu aniden ve beklenmedik şekilde Kürt sorunu konusunda Erdoğan’ı eleştirdi” başlığını taşıyor.
Yarbay Mehmet Alkan, kaybettiği kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze töreninde şunları söylemişti:
“Bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Düne kadar ‘çözüm’ diyenler ne oldu da ‘sonuna kadar savaş’ diyor.”
Yarbay, “Şehit olmak istiyorum” diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da şöyle yanıt vermişti:
“Sırça saraylarda 30 tane korumayla gezip zırhlı arabalara binip de ‘Şehit olmak istiyorum’ diye bir şey yok.”
-“YAS DOLU BİR FEVERAN”-
Times, Yarbay Alkan’ın bu sözlerini “yas dolu bir feveran” olarak nitelendiriyor. Son dönemde, çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin cezane törenlerinde, halkın bakanlara tepki gösterdiğini aktarıyor.
BBC Türkçe’ye göre gazetedeki haberden önemli satırlar şöyle:
Ordunun Yarbay Alkan hakkında soruşturma açtığının bildirilmesinin ardından internet üzerinde bir imza kampanyası başlatıldı. 150 binden fazla kişi kampanyaya destek vererek Yarbayı savundu. Erdoğan hükümetinin yanıtı ise medyadan, askerlerin cenaze törenlerinde yakınlarını kaybeden ailelerin protestolarını haberleştirmemelerini istemek oldu. Yerel kaynaklara göre böylece ‘kötü reklamdan ve oy kaybından kaçınılması’ amaçlandı.”
Times, daha önce de hayatını kaybeden bir komiserin cenaze töreninde “İnanıyoruz ki şehadet makamına ulaşmış olan bu şehidi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine, ne mutlu onun tüm yakınlarına” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyada eleştirildiğini belirtiyor.
-“HAYATINI KAYBEDENLERİN ÇOĞU, ÜLKENİN FAKİR BÖLGELERİNDEN”-
Haberde dikkat çekilen bir nokta da, Türkiye’de kamuoyunun giderek, PKK ile çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin sosyal çevrelerine daha fazla odaklandığı. Times, “Yaşamını yitirenlerin çoğu, askerlik görevlerini yapmış sayılmaları için gereken 18 bin lirayı ödeyemeyecek olan, ülkenin fakir bölgelerinden kişiler” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz