TİHEK Başkanı Arslan: Yaşlıları önemseyen bir yasa çıkarılmalı

0
3

Buğra OLAÇ- Harun ÖZALP/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, “Yaşlılarımızı önemsetecek ve onların sorunlarını dikkate alacak bir kanunun öncelikle çıkarılması gerektiğini, gündem olması gerektiğini ve bunun da dünyaya örnek bir kanun olması gerektiğini düşünüyor ve teklif ediyoruz” dedi.
TİHEK Başkanı Arslan, ‘Yaşlıların Yaşlılık Algısı ve Kendi Sorunlarına Bakışı’ konulu kamuoyu araştırmasının verilerini kurumda düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Pandeminin insanların tümünü etkilediğini belirten Arslan, “Kırılgan gruplar üzerinde etkilerinin daha ağır olduğunu görmek mümkündür. Bu bağlamda söz konusu gruplardan biri de yaşlı kesimlerdir. Pandemiye ilişkin küresel veriler, Covid-19’un yaşlılar için daha büyük bir risk olduğunu ortaya koymuştur. Covid-19’un yaşlılar üzerine etkisi sadece yaşlılar ve sağlık hakkıyla sınırlı değildir. Virüsün yayılım hızının engellenmesi amacıyla ortaya koyulan uygulamalar yaşlı bireylerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanında bakım sağlayıcılara da bağımlı duruma getirmiştir. Tüm bu gerçeklerden hareketle kurumumuz, tüm yaşlıların ayrımcılığa maruz kalmaksızın kendi evinde, sevdikleriyle beraber topluma katılım sağlayarak bu doğrultuda yeterli imkanlarla hizmetlere erişim sağlayacağı dost bir çevrede yaşamaya ve yaşatılmaya devam etmesinin takipçisi olacaktır” dedi.
‘YAŞLI NÜFUS HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR’
Dünya nüfusunun hızla yaşlandığını belirten Arslan, “60 yaş ve üzeri yaşlıların küresel nüfusu 2015 yılında 900 milyon iken 2050’de yaklaşık 2 milyara ulaşacağı öngörülmektedir. Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyadaki yaşlı nüfusun hızlı artışı, yaşlıların toplumdaki maddi yükünü daha görünür hale getirmektedir. Bu durum maalesef yaşlıları bir yük gören, dünyevi bir yaklaşımla, insani değerlerden uzak değerlendirmelerle yaşlı nefretini, yaşlı ayrımcılığını ve istismarı körüklemektedir. TÜİK verilerine göre, yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha üstü yaştaki nüfus 2015 yılında 6 milyon 495 bin 239 kişiyken son 5 yılda yüzde 22,5 artarak 2020 yılında 7 milyon 953 bin 555 kişi olmuştur. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2015 yılında yüzde 8,2 iken 2020’de yüzde 9,5’e yükselmiştir. Nüfus tahminlerine göre, ülkemizde yaşlı nüfus her geçen gün daha da artacaktır. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranın yüzde 10’u geçmesi nüfusun yaşlanmasının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Verilere göre Türkiye’de yaşlı nüfus, diğer yaş gruplarındaki nüfusa göre daha yüksek bir artış göstermiştir. Ülkemizin gittikçe yaşlı nüfus oranı artmaktadır” diye konuştu.
‘YAŞLILARA İLİŞKİN KANUN ÇIKARILMALI’
TİHEK Başkanı Arslan, canlı varlıkların yanında, çevreye ve doğaya ilişkin özel yasalar yapıldığını belirterek, “Yaşlılarımızı önemsetecek ve onların sorunlarını dikkate alacak bir kanunun öncelikle çıkarılması gerektiğini, gündem olması gerektiğini ve bunun da dünyaya örnek bir kanun olması gerektiğini düşünüyor ve teklif ediyoruz” ifadesini kullandı.
‘YAŞLILARIN YÜZDE 30’U YAŞAMINDAN MEMNUN DEĞİL’
Arslan, açıklamalarının ardından, ‘Yaşlıların Yaşlılık Algısı ve Kendi Sorunlarına Bakışı’ konulu kamuoyu araştırmasının sonuçlarını aktardı. Araştırmaya, 60-64 yaş arasında 2 bin 100, 65-69 yaş aralığında bin 500, 70-74 yaş aralığında bin 200, 75-79 yaş aralığında 450, 80-84 yaş aralığında 200, 85-89 yaş aralığında 120, 90 ve üzeri yaşta ise 30 kişi katılırken, katılımcıların yüzde 58,5’ini erkekler, 41,5’ini ise kadınlar oluşturdu. Katılımcıların yüzde 70’i yaşlılıkta ekonomik güvenliğin topluma katılım için önemli bir koşul olduğu tezine ‘katılıyorum’ cevabını verirken, yüzde 11’i ise ‘tamamen katılıyorum’ yanıtını verdi. Katılımcılar, ‘genel olarak yaşam memnuniyetinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna yüzde 4’ü ‘çok kötü’, yüzde 26’sı ‘kötü’, yüzde 41’i ‘ne iyi ne kötü’, yüzde 23’ü ‘iyi’, yüzde 2’si ‘çok iyi’, yüzde 4’ü ise ‘kararsızım’ cevabını verdi.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -