Terör olayları, MHP’yi Erdoğan’a yaklaştırdı

449

MHP kurmaylarının PKK terörüne karşı tavrı öteden beri son derece netti: Çözüm Süreci filan hikaye. Terörü önlemenin yolu silahlı teröristlere karşı Devletin gücünü göstermesinden geçer. Ülkeyi bölmeye çalışanların üzerine acımasızca gidilmelidir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti Hükümeti ise son yıllarda PKK ile bir uzlaşma yolu aramış, Çözüm Süreci adı altında başta İmralı’daki Öcalan olmak üzere PKK’nın ileri gelenleriyle görüşmeler yaptırmış, bazı demokratikleşme hamleleri karşılığı silahların bırakılması için onların ikna edilmesine çalışmıştı.
Terör eylemlerinin yeniden başlaması üzerine Erdoğan ve Ak Parti Hükümeti Çözüm Süreci’ni rafa kaldırıp PKK kamplarına yönelik askeri operasyonlara girişince bu durum MHP’nin Erdoğan ve Ak Parti’ye yaklaşımını değiştirdi.
++
Daha birkaç hafta önce “Erdoğan Saray’ı terk etmeli, Çankaya fanusuna girmeli. Fanus, saray kapanının panzehridir. İnsanın aklını başına getirir. Öfke, tamah, haset ve hıyanetten kurtuluş için fanusun şifasına ihtiyaç vardır” diyen ve Erdoğan’dan gelen, “Saray’a buyurun, görüşelim” davetini reddeden Bahçeli, birkaç gün önce MHP’li Meclis Başkanlık Divanı üyelerinin Erdoğan’ın Saray’daki davetine katılmasına izin verdi. Dahası Meclis’te terör olayları için kurulması istenen araştırma önergesinin reddi konusunda Ak Parti’yi destekledi.
Önümüzdeki günlerde MHP’nin gerek Erdoğan gerekse Ak Parti yöneticileriyle temaslarının hız kazanacağı ve bugünkünden de daha sıcak bir noktaya geleceğini görmek için herhalde kahin olmaya gerek yok.
++
Şu anda Ak Parti koalisyon için CHP ile görüşmeleri sürdürüyor ama bundan bir sonuç çıkması zor.
Ak Parti’nin MHP ile koalisyon kurma ihtimali giderek güçleniyor.
Kurulması muhtemel bu koalisyon erken seçime yönelik olacağı gibi yıllarca sürmeyi de hedefleyebilir.
Bahçeli sürpriz yapmayı çok seviyor.
Yeni sürprizine hazır olmak gerekir.