Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği terör saldırısıyla ilgili bazı fotoğrafları yayımladığı gerekçesiyle Hürriyet, Cumhuriyet, Posta ve Bugün gazeteleri hakkında “terör örgütünün propagandasını yaptıkları” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu verdiği bir talimatla, söz konusu fotoğraflar nedeniyle yukarıdaki gazetelerin yanısıra Milat, Taraf, Zaman gazeteleri ile CNN Türk, Bugün TV, Kanaltürk, İMC TV, Samanyolu TV, Cihan Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı’nın muhabir ve kameramanlarının basın toplantısını ve şehit savcının camideki cenaze törenini izlemelerini engelledi.
Bu olayları nasıl değerlendirmeliyiz?
Maddeler halinde yazalım:
1)Toplum yurtta ve dünyada neler olduğunu bilmelidir. Bu nedenle terör haberleri de verilmelidir. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Haber ve onunla ilgili fotoğraflar yayımlanırken toplumda korku ve paniğe yol açacak unsurlar ön plana çıkarılmamalı, terör örgütünün ismi ve amblemi kullanılmamalıdır. Terörden çok çekmiş bir ülke olan İngiltere’nin eski Başbakanı Margaret Thatcher’in “Propaganda terörün oksijenidir” sözü bir gerçeğin ifadesi olarak dikkate alınmalıdır. Yani, bazı gazetelerin arka planda terör örgütünün amblemi olduğu halde bir teröristin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın başına silah dayamış haldeki fotoğrafını yayımlamış olmaları gazetecilik heyecanıyla yapılmasına karşın yanlış olmuştur ve terörün amacına hizmet etmiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”nde “Sarsıcı durumlarda, felaket ya da şok halindeki insanlar söz konusu olduğunda gazetecinin olaya yaklaşımı ve araştırması insani olmalı ve gizliliklere uyularak duygu sömürüsünden kaçınılmalıdır” denildiği unutulmamalıdır.
2)Televizyonlar hitap ettikleri kitlenin genişliği göz önüne alındığında terör haberlerini verme hususunda gazetelerden bile daha dikkatli olmak zorundadır. Ne var ki son olayda bazı televizyonlar buna uymamıştır. RTÜK Kanunu’ndaki şu hükümlere bütün yayıncı kuruluşların dikkat etmesi gerekir: Televizyon yayınları terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez. Terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz. Şiddeti övücü ve kanıksatıcı olamaz.
3)Başbakan Davutoğlu’nun terör haberini veriş biçimini beğenmediği bazı gazete ve televizyonların muhabir ve kameramanlarının çalışmasını engellemesi kabul edilemez. Gazetelerin ve televizyonların kanunlara uyup uymadıklarını belirleme yetkisi mahkemelere ve RTÜK’e aittir. Dolayısıyla Davutoğlu’nun yaptığı tek kelimeyle sansürdür, toplumun haber alma hakkını ihlal etmektir. Başbakan bazı gazete ve televizyonları eleştirmekle yetinmeli, yasağa yönelmemeliydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz