Televizyonlar terörün propagandasını yaptı

83

Terör eylemlerine girişenlerin amacı insanları korkutmak, panik havası yaratmak, içinde bulundukları örgütü olduğundan daha güçlü göstermek ve son toplamda da şayet varsa savundukları ideolojiyi anlatmaya çalışmaktır.
Bu açıdan bakınca Paris’teki terör eylemlerini saniye saniye yayınlayan yerli-yabancı yüzlerce televizyon istemeyerek de olsa teröristlere hizmet etmiş, sadece Fransa’da değil bütün dünyada korku ve panik yaratmışlardır.
Teröristlerin ardı ardına patlayan silahları, yerde yatan yaralı polis memurunun taranması, canlarını kurtarmak için bulundukları binanın damına kaçan dergi çalışanları, market kapısındaki kanlı çatışma ve marketteki müşterilerin ateş çemberi içinden kendilerini dışarı atmasını oturduğumuz koltuklarda kimi zaman irkilerek kimi zaman dehşete düşerek adeta bir korku filmi gibi izlemedik mi?
Bugün dünyada IŞID’den, El Kaide’den korkmayan bir Allah’ın kulu kalmış mıdır acaba?
Açık söylemek gerekirse, hiçbir terör örgütü, terörün propagandasını dünya televizyonlarının son günlerdeki yayınları kadar etkili yapamazdı.
++
RTÜK’te görev yaptığım dönemde terör haberlerinin veriliş biçimiyle ilgili olarak televizyon yöneticilerine sık sık şu tavsiyelerde bulunurdum:
“Terör eylemleri elbette haber olarak yayınlanacaktır. Bu haberleri gizlemek, sansürlemek mümkün değildir.
Ne var ki söz konusu haberler yayınlanırken terör örgütünü güçlü, güvenlik güçlerini aciz göstermek büyük yanlış olur.
Kanlı sahneler yayınlanmamalı, görüntülerin süresi bir-iki dakikadan fazla olmamalıdır. Bu haberler, haber bültenlerinin ilk sırasında değil daha sonra verilmelidir.
Terör kurbanlarının cansız bedenleri gösterilmemeli, ailelerinin feryatları ekrana getirilmemelidir.
Haberlerde terörü gerçekleştirenlerin bağlı oldukları örgütlerin isimleri kesinlikle kullanılmamalı, toplum hafızasında bu isimlerin yerleşmesine imkan tanınmamalıdır.
Televizyon, atom bombası kadar etkili bir silahtır. Bu silahı lütfen toplumun huzurunu bozmak, psikolojisini alt-üst etmek için değil, onun mutluluğu, esenliği için kullanınız.”
++
Terörle mücadelede, yoksulluğu önlemek, adaletsizliği ortadan kaldırmak, hukuk sistemini egemen kılmak, demokrasiyi yaygınlaştırmak, istihbarat ve emniyet örgütlerini güçlendirmek büyük önem arz ediyor.
Bunlara galiba artık terör haberlerinin televizyonlarda yayınlanmasına çeki-düzen vererek sorumlu yayıncılığa geçmeyi de eklemek gerekiyor.