CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer öncülüğünde yapılan bir araştırma, televizyon dizilerinde şiddet görüntülerinin korkunç boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

Gelin, “Dizilerin Şiddet Karnesi” başlıklı bu araştırmanın bazı bölümlerini birlikte okuyalım:

-Araştırma, televizyonlarda Prime Time’da yayınlanan ve en çok reyting alanlar arasından ad çekme yöntemiyle 8 dizi belirlenerek yapıldı. Bu dizilerin her birinin sadece bir bölümü izlendi.

-Şiddet sonucu ölümün dizilerin neredeyse vazgeçilmezi olduğu saptandı.  8 dizide farklı sahnelerde yaşanan çatışmalar ve infazlarda 41 kişi öldürüldü.

– Toplam 23 sahnede kadına yönelik şiddet uygulandı. Bu sahnelerden 4’ü babanın kızına uyguladığı şiddet iken, çok sayıda sahnede erkeğin eşine yönelik şiddetine rastlandı.

-30 sahnede genel şiddet sahneleri bulundu. Bu sahneler içerisinde boğma, tokat atma, sopalarla dövme, fare zehri ile zehirleme ve işkence yer aldı.

– 219 kez silah gözüktü veya ateşlendi. Bu silahların arasında tabancanın yanı sıra uzun namlulu silah, bomba ve hatta mayın da vardı.

-5 sahnede, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini destekleyici ifadelere rastlandı. Bir dizide erkek, “Evde karı-koca arasında bir patron, bir de işçi olduğunu, patronun erkek, kadının ise işçi rolünü üstlendiğini” söyledi. Bir başka dizide çalıştırılmak üzere kadın işçi bulunması emri verilirken, o işçiye tam gün çalışacak olmasına rağmen yarım yevmiye verilmesi istendi.

-71 sahnede bağrışma ve ses yükseltme saptandı. Bunlardan 55’i erkeklerin bağırdığı sahnelerdi.

-35 sahnede, kadın güçsüz, sürekli ağlayan ve yalvaran varlıklar olarak gösterildi. Birçok sahnede kızlar ebeveynlerinden, kadın çalışanlar da işverenlerinden ağlayarak özür dilediler.

 –52 sahnede şiddet söylemi bulunurken, bunlardan 32’si ölümle tehditti.

-Şiddet unsuru bazen akıllara durgunluk verecek boyutlara ulaştı. Bir dizinin bir sahnesinde baba, bulduğu demiri şömine közü üzerinde ısıtıp kızının eline verdi ve bunu annesinin eline basmasını istedi. Kızı ağlayarak reddedince baba, “Ben basarsam iki eline birden basacağım. Sen basarsan annen tek elini kurtaracak” dedi. Bunun üzerine kız, kızgın demiri annesinin eline bastı.

++

Bir yetkili çıkıp bize söylese keşke:

Televizyonların görevi haber vermek, eğlendirmek ve eğitmek midir, yoksa katil yetiştirmeye yönelik bir program uygulamak mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz